Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Kazusy - publiczne prawo gospodarcze

prawo

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 11 maj 2020 - 21:37

Bardzo proszę o udzielenie jakichkolwiek rad, rozwiązań poniższych kazusów (są to kazusy z egzaminu publicznego prawa gospodarczego). 

1. Na jednym z leśnych przydrożnych parkingów powstał punkt gastronomiczny składający się z przyczepy campingowej wyposażonej w urządzenia kuchenne oraz z trzech zadaszonych parasolami stolików z dostawionymi do nich krzesłami. Właściciel tego punktu Robert B. serwował swoim klientom trzy rodzaje najprostszych dań możliwych do przygotowania w tych warunkach. Ponieważ  "lokal" nie cieszył się zbyt wielkim powodzeniem, Robert B. zamówił u zaprzyjaźnionego plastyka tablicę reklamową, na której widniał tekst: "Azzuro mare. Oryginalna restauracja włoska". Tekst uzupełniał stylizowany rysunek ośmiornicy. Tablica umieszczona została przy drodze, a identyczny szyld przymocowany został na przyczepie pełniącej rolę zaplecza kuchennego.                                        

Ta forma promocji lokalu wprawdzie nie spowodowała zwiększenia obrotów, bowiem Robert B. nie oferował żadnych dań włoskich, ale zdecydowanie więcej podróżnych zatrzymywało się na parkingu. Zachęcony tym Robert B. zamierza zmienić dotychczasową firmę, pod którą działał na firmę o tekście umieszczonym na tablicach reklamowych wraz z rysunkiem i zgłosić ją do rejestru.

Dokonaj oceny zamiaru Roberta B. w odniesieniu do zasad prawa firmowego.

 

2. Witold B. i Karol J. zawiązali spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością "Rolpak", która zajmowała się mieszaniem pasz oraz usługami dla indywidualnych rolników w zakresie mechanicznego zbioru płodów rolnych. Każdy z nich miał także niewielkie gospodarstwo rolne, w ramach którego uprawiał zboże i prowadził hodowlę zwierząt rzeźnych. Ponieważ nie byli w stanie wywiązać się z wymagalnych zobowiązań wobec kontrahentów, ci złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Witold B. i Karol J. argumentowali przed sądem gospodarczym, iż działalność, którą prowadzą, jest związana z rolnictwem, a więc ich spółka nie posiada zdolności upadłościowej. Brak jest również przesłanek dla ogłoszenia upadłości, ponieważ ich zobowiązania polegają na niewykonaniu zaległych usług rolniczych i nie zalegają wobec nikogo z płatnościami. W końcu podnieśli także argument, iż spółka "Rolpak" była spółką w organizacji i nigdy nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy sąd upadłościowy uwzględni przedstawione argumenty? Dokonaj oceny zdolności upadłościowej spółki.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy