Skocz do zawartości

Pracownica składa wypowiedzenie i zachodzi w ciążę

ciąża wypowiedzenie

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michalina

Guest_Michalina
  • Goście

Napisano 11 maj 2020 - 08:59

Dzień dobry.

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony składa ustne (w obecności świadków) wypowiedzenie w dniu 12.03.2020. od dnia 13.03 nie pojawia się w pracy (13.03 urlop, 16.03 DW za sobotę, od 17.03 urlop wypoczynkowy - brak wniosku pisemnego, po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego poprosiła telefonicznie o urlop bezpłatny). Dnia 30.04 nastąpiło rozwiązanie umowy. W dniu 4.05 dzwoni do mnie że nie przyniesie mi pisemnego wypowiedzenia bo jest w ciąży. W dniu 8.05 dostarcza zaświadczenie lekarskie informujące że jest w 8 tygodniu ciąży, termin 19.12.2020. Z obliczeń wynika, że w dniu złożenia wypowiedzenia nie była w ciąży (początek ciąży 14.03 wg zasad ustalania ciąży, przybliżony termin poczęcia 22.03).

Kto jakie ma prawa? Czy umowa ulega rozwiązaniu z dniem 30.04? Czy mam obowiązek ją przywrócić do pracy?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20294 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 maj 2020 - 09:55

Przywracasz do pracy.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20294 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 maj 2020 - 09:57

Stanowisko Sądu Najwyższego
W tej kwestii wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95 stwierdzając, że wynikający z Kodeksu pracy zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, wypowiedzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych