Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pożyczka antykryzysowa a podatek dochodowy


wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198675 postów

Napisano 10 maj 2020 - 10:34

Tarcza antykryzysowa, uchwalona w związku z epidemią koronawirusa, przewiduje możliwość udzielenia mikroprzedsiębiorcy pożyczki w kwocie do 5000 zł, na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu na wniosek, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten, przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia, nie zmniejszy stanu zatrudnienia. Czy w ten sposób umorzona pożyczka podlega opodatkowaniu?

Powrót do artykułu: Pożyczka antykryzysowa a podatek dochodowy

#2 Guest_Barbara

Guest_Barbara
  • Goście

Napisano 10 maj 2020 - 10:34

Podajecie Państwo nieaktualne informacje. Warunkiem umorzenia pożyczki jest utrzymanie działalności przez 3 miesiące a nie utrzymanie stanu zatrudnienia.

#3 Guest_R P

Guest_R P
  • Goście

Napisano 11 maj 2020 - 17:03

Przecież utrzymanie działalności a utrzymanie stanu zatrudnienia dla mnie znaczy to samo. Zależy kto z jakiej strony na ten fakt patrzy.

#4 Guest_R P

Guest_R P
  • Goście

Napisano 11 maj 2020 - 17:03

Przecież utrzymanie działalności a utrzymanie stanu zatrudnienia dla mnie znaczy to samo. Zależy kto z jakiej strony na ten fakt patrzy.

#5 Guest_Lena

Guest_Lena
  • Goście

Napisano 11 maj 2020 - 18:45

Czy będąc samozatrudnionym i jednocześnie członkiem zarządu w innej spółce mogę starać się o pożyczkę z PUP?



#6 Guest_A.S

Guest_A.S
  • Goście

Napisano 12 maj 2020 - 13:17

Wszystko dobrze, ale co z korektą kosztów pokrytych tą umorzoną pożyczką ???????????????????? art. 23 ust. 1 pkt 56 updof wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47d, 129, 136 i 137 updof , a więc pochodzące z dotacji - subwencji zwolnionych z podatku dochodowego (analogiczne wyłączenie zawiera art. 16 ust. 1 pkt 58 updop). Tak czy tak podatek od otrzymanych środków zawsze wyjdzie - chyba, że firma pomimo korekty i tak będzie na minusie. Fiskus - zawsze górą !! Pozdrawiam

#7 Guest_A.S

Guest_A.S
  • Goście

Napisano 12 maj 2020 - 13:17

Wszystko dobrze, ale co z korektą kosztów pokrytych tą umorzoną pożyczką ???????????????????? art. 23 ust. 1 pkt 56 updof wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47d, 129, 136 i 137 updof , a więc pochodzące z dotacji - subwencji zwolnionych z podatku dochodowego (analogiczne wyłączenie zawiera art. 16 ust. 1 pkt 58 updop). Tak czy tak podatek od otrzymanych środków zawsze wyjdzie - chyba, że firma pomimo korekty i tak będzie na minusie. Fiskus - zawsze górą !! Pozdrawiam

#8 Guest_A.S

Guest_A.S
  • Goście

Napisano 12 maj 2020 - 13:18

Wszystko dobrze, ale co z korektą kosztów pokrytych tą umorzoną pożyczką ???????????????????? art. 23 ust. 1 pkt 56 updof wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47d, 129, 136 i 137 updof , a więc pochodzące z dotacji - subwencji zwolnionych z podatku dochodowego (analogiczne wyłączenie zawiera art. 16 ust. 1 pkt 58 updop). Tak czy tak podatek od otrzymanych środków zawsze wyjdzie - chyba, że firma pomimo korekty i tak będzie na minusie. Fiskus - zawsze górą !! Pozdrawiam

#9 Guest_A.S

Guest_A.S
  • Goście

Napisano 12 maj 2020 - 13:18

Wszystko dobrze, ale co z korektą kosztów pokrytych tą umorzoną pożyczką ???????????????????? art. 23 ust. 1 pkt 56 updof wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47d, 129, 136 i 137 updof , a więc pochodzące z dotacji - subwencji zwolnionych z podatku dochodowego (analogiczne wyłączenie zawiera art. 16 ust. 1 pkt 58 updop). Tak czy tak podatek od otrzymanych środków zawsze wyjdzie - chyba, że firma pomimo korekty i tak będzie na minusie. Fiskus - zawsze górą !! Pozdrawiam

#10 Guest_Krys

Guest_Krys
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 08:29

mnie interesuje co by było gdyby ktoś z tych 5000pln zapłacił dochodowy i vat, a kwotę za fakture od klientów przelał w całości na konto osobiste



#11 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 15 maj 2020 - 09:40

mnie interesuje co by było gdyby ktoś z tych 5000pln zapłacił dochodowy i vat, a kwotę za fakture od klientów przelał w całości na konto osobiste

 

A nie może?


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#12 Guest_KPP

Guest_KPP
  • Goście

Napisano 25 maj 2020 - 07:09

A może warto doczytać ustawę covid i napisać o art.. 15zzd: "10. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych."

#13 Guest_KPP

Guest_KPP
  • Goście

Napisano 25 maj 2020 - 07:09

A może warto doczytać ustawę covid i napisać o art.. 15zzd: "10. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych."

#14 Guest_KPP

Guest_KPP
  • Goście

Napisano 25 maj 2020 - 07:09

A może warto doczytać ustawę covid i napisać o art.. 15zzd: "10. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych."

#15 Guest_KPP

Guest_KPP
  • Goście

Napisano 25 maj 2020 - 07:09

A może warto doczytać ustawę covid i napisać o art.. 15zzd: "10. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych."

#16 Guest_James Romeo

Guest_James Romeo
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2020 - 22:05

Piszę to świadectwo, ponieważ jestem bardzo wdzięczny za to, że Frankie Boardman zrobił dla mnie i mojej rodziny, gdy myślałem, że nie ma nadziei, że on przyjdzie i sprawi, że moja rodzina znów poczuje się żywa, przyznając nam kredyt za bardzo niskie zainteresowanie stopa 3% dobrze Szukałem pożyczki na spłatę długów i rachunków w ostatnich miesiącach, wszystko, co spotkałem, oszukałem i zabrałem moje pieniądze za sumę 45 000 $, aż w końcu spotkałem wysłanego przez Boga pożyczkodawcę. Nigdy nie myślałem, że w Internecie nadal są prawdziwi pożyczkodawcy, ale ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, dostałem pożyczkę od tej wspaniałej firmy, nie spędzając dużo czasu, więc jeśli szukasz jakiejkolwiek pożyczki na biznes lub na inne cele, Radziłbym ci wysłać maila do Frankiego: (larsson_investors@outlook.com) Mieszkaniec: Los Angeles Kalifornia, Stany Zjednoczone Tel: + 1 208-946-5451

#17 Guest_PawełSz

Guest_PawełSz
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 11:57

A co Wy na to pytanie nr. 9 na stronie gov pl finanse/jednostki-sektora-prywatnego-oraz-jednostki-sektora-finansow-publicznych-z-osobowoscia-prawna-z-wylaczeniem-jednostek-dzialajacych-na-rynku-finansowym

#18 PawełSza

PawełSza

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 czerwiec 2020 - 12:08

https://www.gov.pl/w...ynku-finansowym



#19 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 12:51

Podajecie Państwo nieaktualne informacje. Warunkiem umorzenia pożyczki jest utrzymanie działalności przez 3 miesiące a nie utrzymanie stanu zatrudnienia.

Nieprawda!

Art. 15zzd.7. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza o nie zmniejszeniu stanu zatrudnienia.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych