Skocz do zawartości

Zwolnienie / wypowiedzenie umowy / odprawa / postojowe

postojowe wypowiedzenie umowy odprawa zwolnienie zwolnieie grupowe

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 02 maj 2020 - 16:47

Opis sytuacji pracownika:

W firmie pracuje na umowę o pracę ok. 50 osób. Mam 34 lata, przepracowane 2 lata w firmie, umowa na czas nieokreślony, otrzymuję 80%  wynagrodzenia (tak było w kwietniu i ma tak być w maju - wykonuję 80% etatu).  Cześć pracowników jest w podobnej sytuacji, druga część jest na postojowym. Sytuacja w firmie zmierza do tego, iż może być przejęta przez inna spółkę, a także może pojawić się zwolnienie grupowe (powyżej 10 osóB)

Problem i pytanie:

- czy jeśli w środku danego miesiąca, otrzymam wypowiedzenie umowy  ze strony pracodawcy z racji złej sytuacji ekonomicznej firmy (zgodnie z umową mam miesięczne wypowiedzenie), należy mi się:  za maj 80% wynagrodzenia, za czerwiec 100% i odprawa 2 pełnego miesięczna?

- czy jeśli pracodawca będzie chciał mi dać postojowe w połowie maja, by obniżyć jeszcze koszty, to czy minimalne wynagrodzenie otrzymam za maj mimo, iż ten miesiąc już trwa, czy dopiero będzie to miało rację bytu dopiero w czerwcu, tj. za maj otrzymam 80% a za czerwiec minimalną?

- czy prawnie jest poprawnie w połowie lub nawet pod koniec miesiąca zmieniać warunki zatrudnienia, które obowiązują od początku miesiąca, przykład:  za maj zamiast 80% wynagrodzenia otrzymam postojowe i nie będę musiał już w maju przychodzić do pracy?

- czy pracodawca może mnie zmusić do wykorzystania urlopu w trakcie okresu wypowiedzenia?

Myślę, że wiele osób jest w podobnej sytuacji, dlatego będę naprawdę zobowiązany za merytoryczną pomoc w powyższej sprawie.

Pozdrawiam,

Marcin

Zwolnienie / wypowiedzenie umowy / odprawa / postojowe

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20271 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 maj 2020 - 06:33

Ad.1,2,3
Zależy jakie daty zostały przyjęte do zmiany wynagrodzenia w piśmie / porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi.
Ad.4
Tak, pracodawca może nakazać wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: postojowe, wypowiedzenie umowy, odprawa, zwolnienie, zwolnieie grupowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych