Skocz do zawartości

Zdjęcie

L4 a umowa zlecenia rozliczana godzinowo

l4 zlecenia godzinowo umowazlecenia chorobowe wynagrodzenie

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paggold

Paggold

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 20 kwiecień 2020 - 16:13

Witam. 

Jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, jestem objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i jestem rozliczany na podstawie przepracowanych godzin 17 zł/h brutto.

W tym miesiącu przepracowałem 39 godzin. Według grafiku w pracy od jutra tzn. 21.04 do końca miesiąca tzn. 30.04.2020 mam wolne. (Czyli w sumie w tym miesiącu mam przepracowane  39 godzin).

39 h * 17 zł/h = 663 zł brutto.

Byłem dzisiaj u lekarza i od jutra będę miał zwolnienie L4 na okres 7 dni.  czyli od 21.04 do 27.04.

Mój "pracodawca" zatrudnia mniej niż 20 osób, więc nie jest płatnikiem wynagrodzeń chorobowych.

Czy nie będąc w pracy w grafiku (swoje dni pracy w tym miesiącu już przepracowałem), dostanę wynagrodzenie chorobowe z ZUSu za 7 dni zwolnienia? Czyli wypracowane wynagrodzenie od pracodawcy to jedno, a wynagrodzenie chorobowe z ZUS to drugie..

Czy może, żeby dostać pieniądze z ZUS za 7 dni zwolnienia, "musiałbym być w tych dniach w grafiku w pracy". 

Pozdrawiam

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20410 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 kwiecień 2020 - 16:47

Wynagrodzenie chorobowe ZAWSZE wypłaca pracodawca/zleceniodawca, dopiero zasiłek chorobowy wypłaca ZUS lub pracodawca/ zleceniodawca

#3 Paggold

Paggold

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 20 kwiecień 2020 - 17:33

Może w takim razie nie chodzi o wynagrodzenie chorobowe, a o zasiłek chorobowy. Nigdy nie byłem na L4, dlatego też pytam.

Sugerowałem się artykułami na różnych stronach oraz na stronie ZUS, gdzie jest napisane że pracodwaca/zleceniodawca który zgłasza do ubezpieczenie mniej niż 20 osób, nie płaci zasiłku/wynagrodznia, tylko robi to ZUS:

93714030_229092335103810_671834774603563

https://www.zus.pl/d...b6-fc8cb1b3f155

Czyli z tego co mówisz, mam rozumieć, że jeśli jeszcze w tym roku jeszcze nie byłem ani razu na L4, a mój pracodawca zgłasza poniżej 20 osób do ubezpieczenia, to i tak on będzie płacił za te 7 dniowe L4?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14006 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 kwiecień 2020 - 21:21

źle rozumiesz, przeczytaj dokładnie to co sam wkleiłeś 

ZUS w twoim przypadku będzie wypłacał zasiłek chorobowy, o ile masz prawo do takiego zasiłku. 

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5643 postów

Napisano 21 kwiecień 2020 - 07:50

Jeśli podlegasz pod ubezpieczenie chorobowe to będziesz miał zapłacony za zwolnienie zasiłek chorobowy, bo przy umowie zleceniu nie ma wynagrodzenia chorobowego (płatnego przez pracodawcę) tylko jest od razu zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS.

Skoro twój zleceniodawca nie jest płatnikiem zasiłków, zostanie wypłacony ci bezpośrednio przez ZUS. Zleceniodawca musi przesłać komplet dokumentów do ZUS.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: l4, zlecenia, godzinowo, umowazlecenia, chorobowe, wynagrodzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych