Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spadek po ojczymie

#spadek #dziedziczenie

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 505

505

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 kwiecień 2020 - 09:17

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące sposobu rozwiązania podziału spadku:

Moja mama zmarła 3 lata temu. Gdy jeszcze żyła, razem z moim ojczymem wybudowali dom za wspólne pieniądze (nie wiem, jak wysoki był ich podział wkładu). Wyposażenie domu w większości należy do mamy. Niestety nie zostawiła ona testamentu. Mój ojczym, który podupada na zdrowiu żeni się niedługo z nową partnerką. Co możemy zrobić z dwoma siostrami przyrodnimi by majątek nie przeszedł po ślubie w jej ręce i by go sprawiedliwie z ojczymem spisać i podzielić jeszcze za jego życia?

Pozdrawiam

Dominika

#2 Adwokat Krakow

Adwokat Krakow

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 16 kwiecień 2020 - 06:28

Najlepszym rozwiązaniem byłoby sporządzenie testamentu przez Waszego ojczyma, w którym do całości spadku powoła Ciebie oraz przyrodnie siostry (np. w częściach równych - każda po 1/3 lub w innych częściach). Taki testament nie musi być koniecznie sporządzony przez notariusza, może być spisany własnoręcznie przez przyszłego spadkodawcę.

Poza tym pojawia się pytanie - czy po zmarłej mamie była przeprowadzana jakakolwiek sprawa spadkowa stwierdzająca nabycie spadku, a następnie sprawa dotycząca działu spadku? Warto to uregulować jeszcze za życia ojczyma. 

Rozwody Kraków Adwokat Michał Słomka
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. +48 784 425 405

#3 Guest_beth

Guest_beth
  • Goście

Napisano 29 maj 2020 - 14:51

Mi pomogła notariusz Cejrowska w Tczewie. Bardzo rzeczowa i profesjonalna obsługa. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych