Skocz do zawartości

Odprawa i ubezpieczenie

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 09:51

Dzień dobry, mam pytanie : przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciazy. Mam umowę o prace do końca kwietnia, która miała mi zostać przedłużona do dnia porodu. Niestety firma w marcu upadła..stad dwa pytania : skoro wypowiedzenie dostanę z dniem 30.04 to normalnie obowiązuje mnie jeszcze ubezpieczenie przez miesiąc czyli do końca maja? Takie normalne jak np jest jak się kończy prace? I wtedy jeszcze się przez 30 dni swieci na zielono? A dwa : czy w takim przypadku należy mi się odprawa i pieniądze za niewykorzystany urlop z bieżącego roku i 2019?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 kwiecień 2020 - 09:56

Jak będziesz chorować aż do porodu to zasiłek chorobowy z ZUS daje ci prawo do leczenia, będziesz miała ubezpieczenie zdrowotne. 

#3 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 14:29

Rozumiem. Tylko w obecnej sytuacji chyba bez sensu być na chorobowym jak firma upadła. A takie normalne ze jeszcze miesiąc po rozwiązaniu umowy mi się nie należy?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 kwiecień 2020 - 14:51

Bez sensu? A co ma sens? Być bez dochodu?
Normalne to jest, że jak będziesz do dnia porodu na zwolnieniu, to służbę zdrowia masz za darmo.
Ale twój wybór.....
Ekwiwalent za urlop przysługuje.
Odprawa w zależności od tego, czy firma powyżej 20 pracowników

#5 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 16:18

Bez sensu? A co ma sens? Być bez dochodu?
Normalne to jest, że jak będziesz do dnia porodu na zwolnieniu, to służbę zdrowia masz za darmo.
Ale twój wybór.....
Ekwiwalent za urlop przysługuje.
Odprawa w zależności od tego, czy firma powyżej 20 pracowników

Pytam, bo słyszałam ze w takim przypadku przysługuje mi 100% zasiłku macierzyńskiego a po porodzie normalny zasiłek macierzyński taki jakbym dalej pracowała. A podobno gdybym chciała dalej brać chorobowe to musze wypełniać jakieś papiery w Zusie i będę i tak świecić się ba czerwono. Tak powyżej 20 tylko miałam umowę do końca kwietnia i z tym dniem dostanę wypowiedzenie ale misia mi być przedłużona do porodu

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów

Napisano 06 kwiecień 2020 - 17:41

Masz napisane.
Nic więcej nie mam do dodawania

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 kwiecień 2020 - 17:51

Pytam, bo słyszałam ze w takim przypadku przysługuje mi 100% zasiłku macierzyńskiego a po porodzie normalny zasiłek macierzyński taki jakbym dalej pracowała. A podobno gdybym chciała dalej brać chorobowe to musze wypełniać jakieś papiery w Zusie i będę i tak świecić się ba czerwono. Tak powyżej 20 tylko miałam umowę do końca kwietnia i z tym dniem dostanę wypowiedzenie ale misia mi być przedłużona do porodu

Piszesz "w takim przypadku" - czyli w jakim ? Jeśli po zakończeniu umowy o pracę nie będziesz miała zasiłku chorobowego ani nigdzie się nie zatrudnisz /a raczej się nie zatrudnisz/, to w ogóle nie nabędziesz prawa do zasiłku macierzyńskiego.  

#8 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 19:04

Piszesz "w takim przypadku" - czyli w jakim ? Jeśli po zakończeniu umowy o pracę nie będziesz miała zasiłku chorobowego ani nigdzie się nie zatrudnisz /a raczej się nie zatrudnisz/, to w ogóle nie nabędziesz prawa do zasiłku macierzyńskiego.

W takim kiedy doszło do upadłości i przez to umowa nie została mi przedłużona, czyli moje ubezpieczenie ustalo z powodu upadłości firmy

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów

Napisano 08 kwiecień 2020 - 06:17

W takim kiedy doszło do upadłości i przez to umowa nie została mi przedłużona, czyli moje ubezpieczenie ustalo z powodu upadłości firmy

Dopóki będziesz na zasiłku twoje UBEZPIECZENIE TRWA.

#10 roza15

roza15

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 21 kwiecień 2020 - 10:22

Dopóki będziesz na zasiłku twoje UBEZPIECZENIE TRWA.

No i tak to jest z tymi zawiłościami w firmie. Dokładnie, ja bym jak najdłużej przedłużała chorobowe, bo to nie firma Ci za nie płaci, ale właściwie ZUS. I to od nich ciągniesz pieniądze. Jeśli nie będziesz miała chorobowego, nie będziesz miała świadczenia zdrowotnego. Możesz sama je wykupić, za nieduże kwoty poprzez https://www.mfind.pl...e/porownywarka/ , ale to zawsze jakiś koszt dla Ciebie. 

#11 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2020 - 12:03

Dziękuje za odpowiedz. A czy musze składać jakieś papiery w Zusie? Umowę mam do 30.04 wiec jeszcze zaradnych papierów nie dostałam z firmy. Chorobowe mam do jutra i miało zostać one przedłużone.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy