Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy można zmusić kogoś do założenia sprawy spadkowej?

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 chrissm76

chrissm76

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 kwiecień 2020 - 21:59

Witam

Mam nadzieję, że jakoś sensownie to wytłumaczę. Jakiś czas temu złożyłem wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłych dziadkach. Dziadkowie mieli kilkoro dzieci, w tym mojego ojca. Ojciec umarł przed dziadkami, wraz z moją matką sądownie przyznano nam prawa do spadku po nim (pozostałe dzieci dziadków żyły). Po złożeniu przeze mnie wniosku o spadek po dziadkach zmarło kolejne dziecko dziadków i sprawa utknęła, bo należy przeprowadzić postępowanie po zmarłym dziecku aby wrócić do spadku po dziadkach. Niestety współmałżonek i dzieci zmarłego nie są w ogóle zainteresowani sprawą, unikają kontaktu, generalnie nie zanosi się na zwrot akcji. W związku z tym mam pytanie czy mam jakąkolwiek możliwość zmuszenia tych osób do przeprowadzenia sprawy spadkowej po zmarłym aby ruszyć postępowanie spadkowe po dziadkach? Dodam, że żyjące dzieci dziadków problemu nie stwarzają.

Pozdrawiam

#2 Adwokat Krakow

Adwokat Krakow

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 07 kwiecień 2020 - 10:22

Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj założenie sprawy spadkowej w sądzie. Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Jeśli dobrze opiszesz sprawę we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to sąd powinien wszcząć postępowanie nawet na Twój wniosek :)

Rozwody Kraków Adwokat Michał Słomka
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. +48 784 425 405

#3 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 11 kwiecień 2020 - 19:23

1 Nie można zmusić