Skocz do zawartości


Wypowiedzenie

wypowiedzenie umowa o prace

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2020 - 16:03

Witam, czy składając w obecnej sytuacji wypowiedzenie (Umowa czas nieokreślony - czas pracy na stanowisku 12 lat) pracodawca ma prawo skrócić czas wypowiedzenia z 3 miesięcy ze względu na brak pracy dla mnie? Proszę o jakieś uzasadnienie prawne. 



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20111 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 kwiecień 2020 - 16:07

Jeśli to ty składasz wypowiedzenie to pracodawca sam nie może narzucić skrócenia wypowiedzenia, może jedynie proponować i jeśli się zgodzisz to TAK, oczywiście za skrócenie należy się odszkodowanie.

#3 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2020 - 16:45

Jeśli to ty składasz wypowiedzenie to pracodawca sam nie może narzucić skrócenia wypowiedzenia, może jedynie proponować i jeśli się zgodzisz to TAK, oczywiście za skrócenie należy się odszkodowanie.

Czy nawet jeśli w takim wypadku się zgodzę należy mi się odszkodowanie? Czy w przypadku takiego "dogadania się" zmienia się forma zakończenia stosunku pracy? Co będę miał wpisane w świadectwie pracy? 



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 06:54

Witam, czy składając w obecnej sytuacji wypowiedzenie (Umowa czas nieokreślony - czas pracy na stanowisku 12 lat) pracodawca ma prawo skrócić czas wypowiedzenia z 3 miesięcy ze względu na brak pracy dla mnie? Proszę o jakieś uzasadnienie prawne. 

 


Jeżeli to pracodawca wręcza wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika to może jednostronnie skrócić jego okres do jednego miesiąca i wtedy należy się odszkodowanie - art. 361.

 Jeżeli ty złożyłeś wypowiedzenie i pracodawca ustali z tobą wcześniejszy termin rozwiązania umowy, to nie należy się nic - zmienia się data rozwiązania umowy, ale nie tryb -  art. 36 par. 6.



#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 06:56

 jeśli się zgodzisz to TAK, oczywiście za skrócenie należy się odszkodowanie.

 


Na jakiej podstawie? Konkretny przepis poproszę.



#6 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 812 postów

Napisano 06 kwiecień 2020 - 09:46

 

Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

    1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

    2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

    3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

§ 11. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

§ 2. (uchylony)

§ 3. (uchylony)

§ 4. (uchylony)

§ 5. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 - 3 miesiące.

§ 6. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

Art. 36.1. § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

§ 2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.



#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 11:05


 

 

 

 

Art. 36. § 6. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

Art. 36.1. § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

§ 2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

 

 

Podstawa do odszkodowania jest tylko w przypadku art. 361.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wypowiedzenie, umowa o prace

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych