Skocz do zawartości

Zamknięty zakład pracy a generowanie niedogodzin

koronawirus zamknięcie niedogodziny odrabianie

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 09:40

Dzień dobry,

czy pracodawca może oczekiwać od pracownika generowania niedogodzin w sytuacji gdy zakład jest zamknięty z powodu koronawirusa?

Jestem w sytuacji gdzie nie mogę zejść ani z nadgodzin, ani z urlopu i informacją jaką dostałem od pracodawcy jest generowanie w tej sytuacji niedogodzin, które odrobię w momencie ponownego otwarcia zakładu. 

Podobno tak ze względu na roczny okres rozliczenia, ale te niedogodziny nie są z mojej winy i co w sytuacji jeśli przez 2 miesiące będzie zamknięty zakład a ja wygeneruje w okolicach 300h niedogodzin. To kiedy ja to odrobie?

Dziękuję za porady i sugestie gdzie szukać odpowiedzi. 

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 882 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 10:09

Bzdury powiada pracodawca

#3 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 10:18

Też tak sądze, ale prosiłbym o rade gdzie szukać zaprzeczenia dla jego stanowiska.

#4 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 882 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 15:11

Macie w firmie roczny okres rozliczeniowy ?

Dostajesz normalne wynagrodzenie ?

#5 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 18:40

Mam podobny problem. Obniżyli mi pensje do minimalnej krajowej i jednocześnie z całego etatu zrobili 0,87. Ustalili ze pracujemy 2 razy w tyg po 8h. A resztę brakujących godzin odrobiny po kryzysie i tej sytuacji z wirusem. Nawet dokładnie nie wiem ile to wychodzi godzin te 0,87 etatu ale po 3 miesiącach chyba wyjdzie ok 140 godzin. Czy tak mogą skoro sami obniżyli etat??? I czy zapłacą najniższa krajowa skoro nie wypracuje wszystkich godz??

#6 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 882 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 19:43

Ustalili ze pracujemy 2 razy w tyg po 8h

Macie grafik , albo jakieś zarządzenie ?

#7 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 22:06

Macie w firmie roczny okres rozliczeniowy ?

Dostajesz normalne wynagrodzenie ?

Ad. 1 Tak

Ad. 2 Nie, w związku z sytuacją spowodowaną epidemią i chęcią przystąpienia do programu tarczy antykryzysowej przedstawiciele pracowników podpisali z pracodawcą porozumienie o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia o 20%

Ale nadal pozostaje kwestia, że zakład jest zamknięty i nie mamy po co przychodzić bo nie ma dla nas pracy.

Dzisiaj dostaliśmy informacje, że "brakujące godziny" odrobimy w innych miesiącach, gdy zakład się otworzy.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2020 - 07:59

Re do "coli"
-mamy jakiś śmieszny grafik wydrukowany na miesiąc.wynika z niego 84 godziny czyli pół etatu a nie 0,87 etatu.i w tym aneksie nie podali tez żadnego powodu takich zmian.powiedzieli jedynie słownie,że ze względu na ta ciężką sytuację i brak pracy.mamy zakład produkcyjny i prawie wcale zamówień.
A co do tego okresu rozliczeniowego to zawsze co miesiąc była wypłata

#9 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2020 - 08:37

Ah dodam jeszcze ze takie aneksy dostali ci którzy zarabiali więcej niż najniższa krajowa.ci którzy dostają minimum krajowe mają otrzymać aneksy na 1/2 etatu wiec swoje godziny pracy w ciągu miesiąca przepracowanych bo cała firma dostała grafik na 84 godz. Więc jak to....

#10 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 882 postów

Napisano 04 kwiecień 2020 - 14:24

Godziny nawet w smiesznych grafikach muszą być traktowane tak jakbyś je przepracował

w pozostałych sytuacjach być może bedzie trzeba dłużej później popracować , ale to nie może naruszać okresów odpoczynków i przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy tak że nie wszystko bedzie można odpracować

Pomimo tego ze jesteściw w domu wynagrodzenie przysługuje z art 81 kp - postojowe  - takie jakie macie określone w umowie , nie niższe niż minimalne W przypadku wynagrodzenia prowizyjnego , akordowego wynosi 60%

Aneksu nie trzeba podpisywać - za odmowe nic nie grozi

Pracownik nie ma wpływu tylko na zmiane wynagrodzenia i wymiar etatu jeżeli pracodawca podpisze porozumienie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi

W innym wypadku nie może zmienić wymiaru etatu jak i wynagrodzenia nie stosując wypowiedzenia zmieniającego

#11 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2020 - 12:01

Mówisz dłużej popracować ....ten grafik mamy na 3 miesiące...wiec jeśli przez nie uzbiera mi się 160 godz to powiedzieli ze mamy rok na opracowanie tego...ale to będzie wynikało ze ok 80 dni będziemy pracować po 10 godz od pon do piątku...czy to jest ok??? I tu chodzi tylko o ludzi z biur,brygadzistów i tych na wyższych stanowiskach.pozostali pracownicy (produkcyjni) mają mieć pół etatu i tyle faktycznie godzin wypracują. A my jako kadra wyżej będziemy musieli odrobić te brakujace godz....dziwne to troszke.

Ok...ale nawet jeśli nie wypracujemy tych godzin i w grafiku będzie wpisane ze obecni byliśmy 84 godz zamiast 146 (według tego aneksu na porozumieniu) to zapłacą nam 2610 brutto??? Tak mówisz. ..czy się wypną i powiedzą ze przeciez pracowaliśmy 84 godz i nam tylko za tyle zapłacą???
Ja nic z tego nie rozumię...dla mnie to jakieś dziwne kombinacje.
0,87 etatu to jest 146,16 godz jeśli dobrze liczę a wynagrodzenie zasadnicze 2610 brutto. Nie przejmować się że zarobię mniej przez te godz brakujące? Nie dadzą mi później wypowiedzenia uzasadniając ze nie przepracowałam tego etatu?? U nas strasznie kręcą i wszystkiego się można spodziewać.

#12 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2020 - 15:36

Mówisz dłużej popracować ....ten grafik mamy na 3 miesiące...wiec jeśli przez nie uzbiera mi się 160 godz to powiedzieli ze mamy rok na opracowanie tego...ale to będzie wynikało ze ok 80 dni będziemy pracować po 10 godz od pon do piątku...czy to jest ok??? I tu chodzi tylko o ludzi z biur,brygadzistów i tych na wyższych stanowiskach.pozostali pracownicy (produkcyjni) mają mieć pół etatu i tyle faktycznie godzin wypracują. A my jako kadra wyżej będziemy musieli odrobić te brakujace godz....dziwne to troszke.

Ok...ale nawet jeśli nie wypracujemy tych godzin i w grafiku będzie wpisane ze obecni byliśmy 84 godz zamiast 146 (według tego aneksu na porozumieniu) to zapłacą nam 2610 brutto??? Tak mówisz. ..czy się wypną i powiedzą ze przeciez pracowaliśmy 84 godz i nam tylko za tyle zapłacą???
Ja nic z tego nie rozumię...dla mnie to jakieś dziwne kombinacje.
0,87 etatu to jest 146,16 godz jeśli dobrze liczę a wynagrodzenie zasadnicze 2610 brutto. Nie przejmować się że zarobię mniej przez te godz brakujące? Nie dadzą mi później wypowiedzenia uzasadniając ze nie przepracowałam tego etatu?? U nas strasznie kręcą i wszystkiego się można spodziewać

#13 Spinka

Spinka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 15 kwiecień 2020 - 11:40

Coli ma rację. Aneksu nie trzeba podpisywać - za odmowe nic nie grozi Pracownik nie ma wpływu tylko na zmiane wynagrodzenia i wymiar etatu jeżeli pracodawca podpisze porozumienie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi W innym wypadku nie może zmienić wymiaru etatu jak i wynagrodzenia nie stosując wypowiedzenia zmieniającego

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: koronawirus, zamknięcie, niedogodziny, odrabianie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych