Skocz do zawartości

Zdjęcie

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - kogo dotyczy, wzór wniosku

wróć do serwisu Moja Firma 30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102955 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 23:05

ZUS udostępnił wzór wniosku o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zobacz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie i pobierz wniosek

Powrót do artykułu: Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - kogo dotyczy, wzór wniosku

#2 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2020 - 23:05

A co jeśli kasa fiskalna została zamknięta w szkole i nie ma możliwości zrobienia raportu czyli nie mam jak przedstawić dochodu za miesiąc marzec ?

#3 Guest_Krzysiek

Guest_Krzysiek
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 08:09

Co oznacza inny tytuł do ubezpieczeń społecznych? Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy się w to wpisuje?

#4 Guest_wanda

Guest_wanda
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 18:04

Justynko dajesz oswiadczenie!!!!!!!!!!!!nie trzeba udowadniac dokumentami

#5 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 18:37

A jak wypełnić jak ktoś jest na ryczałcie zwolniony z VAT?

#6 Guest_czytelnik

Guest_czytelnik
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:14

Świadczenie postojowe w wysokości 2 080 zł otrzymasz jeśli:

• Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. (nie zawiesiłeś działalności) i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe:
  • był o co najmniej 15% niższy od przychodu, który uzyskałeś  w miesiącu poprzedzającym,
  • nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
  • Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., ale zawiesiłeś ją po 31 stycznia 2020 r. i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe, nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
  • Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
  • Mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP. Niech ktoś rozwikła rebusa odnoszącego się do tekstu wyróżnionego kolorem czerwonym????

#7 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:18

Świadczenie postojowe w wysokości 2 080 zł otrzymasz jeśli:

• Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. (nie zawiesiłeś działalności) i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe:
  • był o co najmniej 15% niższy od przychodu, który uzyskałeś  w miesiącu poprzedzającym,
  • nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
  • Rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., ale zawiesiłeś ją po 31 stycznia 2020 r. i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe, nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
  • Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
  • Mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP. Niech ktoś rozwikła rebusa odnoszącego się do tekstu wyróżnionego kolorem czerwonym????

No ale to jest logiczne założyłeś przed 1 lutego czyli masz ją np od 2017 roku. A zawiesiłeś ją od marca. Wtedy miesiąc z którego bierzesz przychody to jest miesiąc luty mimo że złożysz wniosek w kwietniu. Bo ostatnim miesiącem sprzedaży (działalności) jest luty. 

#8 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:22

Co oznacza inny tytuł do ubezpieczeń społecznych? Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy się w to wpisuje?

Nie, z niego nie masz opłacanych składek zusowskich. Inne tytuły to inne umowy, spółki itp.

#9 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:23

A jak wypełnić jak ktoś jest na ryczałcie zwolniony z VAT?

Tak samo tylko tam gdzie masz podać kwoty podajesz kwoty brutto. 

#10 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:27

Justynko dajesz oswiadczenie!!!!!!!!!!!!nie trzeba udowadniac dokumentami

I tak i nie, w oświadczeniu musisz mniej więcej wiedzieć ile było przychodu w ostatnim miesiącu. Mała pomyłka i mogą sie przyczepić. Trzeba sprawdzić w swoim urzędzie pracy czy w tej sytuacji jest możliwość złożenia korekty do oświadczenia w momencie odzyskania kasy fiskalnej. Tak będzie najlepiej żeby nie stracić i nie zwracać świadczenia. 

#11 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2020 - 08:35

Panie Michale chodzi mi o to jaka formę opodatkowania wybrać w tym formularzu. Punkt II

Tak samo tylko tam gdzie masz podać kwoty podajesz kwoty brutto.

#12 Guest_Jestem na emeryturze i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą czy mogę starać się o umorzenie składki ZUS i świadczenie postojowe?

Guest_Jestem na emeryturze i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą czy mogę starać się o umorzenie składki ZUS i świadczenie postojowe?
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2020 - 12:47

Jestem na emeryturze i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą czy mogę starać się o umorzenie składek zdrowotnych ZUS i świadczenie postojowe?

#13 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2020 - 19:33

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem na ryczałcie, czy mogę starać się o umorzenie składek zdrowotnych ZUS i świadczenie postojowe równocześnie?

#14 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2020 - 22:23

Panie Michale chodzi mi o to jaka formę opodatkowania wybrać w tym formularzu. Punkt II

Mam ten sam dylemat. Ryczałt + zwolnienie z VAT - żaden punkt nie pasuje.

#15 Guest_agii

Guest_agii
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 07:41

Witam, mam działalność na karcie podatkowej, płacę zryczałtowany podatek, czy również mogę ubiegać sie o zwolnienie

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 19:36

Witam prowadzę firmę jednoosobową i jestem na ryczałcie żaden punkt na arkuszu D nie pasuje

#17 Guest_Emeryt

Guest_Emeryt
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2020 - 11:07

Co oznacza zapis: Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Czy emeryt prowadzący jednoosobową dzialalność gospodarczą posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych? Czy ma prawo skorzystać ze świadczenia postojowego.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2020 - 11:26

Emeryt / rencista prowadzący działalność nie ma prawa do świadczenia postojowego - ma inny tytuł do ubezpieczenia. Podobnie zatrudniony na umowę o pracę.

Zatrudniony na umowę zlecenie, prowadzący dzialalność może mieć prawo do jednego świadczenia.

#19 Guest_Tomi

Guest_Tomi
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2020 - 21:17

No nie do końca macie rację koledzy emeryt nie podlega ubezpieczeniom społecznym ubezpieczenia społeczne są do składki na ZUS chorobowy emerytalny rentowny emeryt podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu o tym nic nie jest napisane jest napisane nie posiadasz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych a więc emeryt może złożyć wniosek

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2020 - 11:11

Czy osoba prowadząca IDG zatrudniająca jedna osobę może skorzystać z postojowego? W ustawie jest napisane: osób prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, a wszyscy używają zwrotu samozatrudniony, Czy to jest taka interpretacja tego zapisu czy skrót myślowy ? Przecież przyjęło się, że samozatrudniony to osoba wystawiająca fakturę jednemu zleceniodawcy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych