Skocz do zawartości

Zdjęcie

Aneks do umowy o pracę zmniejszający etat o 20% w związku z ustawą "tarczą antykryzysową"

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 403 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 07:49

Witam.

W związku z tym, iż od dzisiaj obowiązuje ustawa "tarcza antykryzysowa" na podstawie której pracodawca może zmniejszyć etat pracownikom o 20%, jeśli pracownik nie wyrazi na to zgodę to czy pracodawca może w takim przypadku wypowiedzieć mu umowę o pracę?

Czy ktoś już ma jakiś pomysł jak by mógł wyglądać taki aneks zmniejszający etat o 20% w związku ze spadkiem obrotów w firmie spowodowanych koronawirusem?

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

#2 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 403 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 09:37

(miejscowość i data)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   

(pieczęć nagłówkowa pracodawcy)

ANEKS ZMIENIAJĄCY WARUNKI PRACY I PŁACY

do Umowy o pracę z dn. .................................. zawarty na mocy porozumienia stron

pomiędzy:

Pracodawcą: firmą ..........................................

reprezentowaną przez ...............................

a

Pracownikiem: .............................................................zamieszkałym w ………………………………

1. Strony zgodnie postanawiają (na podstawie art. 15g ustawy z dnia 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw), że w związku ze spadkiem obrotów w firmie spowodowanych koronawirusem od dnia  01.04.2020r do dnia ……….. . ulegają zmianie następujące warunki umowy o pracę

- zmniejszenie etatu z całego na 0,8 etatu, co jest związane z obniżeniem wynagrodzenia za pracę (proporcjonalnie do etatu) z ……………..……zł brutto na ………….….. zł brutto miesięcznie.

2. Dobowa norma czasu pracy wynosi 6 godzin i 24 minuty, a tygodniowa norma czasu pracy wynosi 32 godziny.

3. Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

4. Aneks sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

…………………………………………….                                …………………………………………………………………………………...

(data i podpis pracownika)                                                                                     (podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę 

albo osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy)

co o tym myślicie? może być?

#3 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 403 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 09:49

jeszcze jedno małe pytanie, czy można wpisać zakres do "na czas trwania koronawirusa w Polsce" czy może w ogóle nic nie wpisywać i zostawić tylko tą datę od dnia 01.04.2020r. ?

#4 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 403 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 10:18

z tego co się zorientowałem to nie trzeba podawać do kiedy będzie obowiązywać ten aneks, jeśli zakończy się epidemia związana z koronawirusem, to wtedy sporządzi się nowy aneks zmieniający etat z 0,8 na cały.

#5 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2020 - 18:18

Nie jestem specem od prawa, więc pewnie średnio pomogę.
Ja dałem pracownikom właśnie podobne aneksy, a potem dałem do podpisu wypowiedzenia. Polecam takie rozwiązanie. Poszło gładko, a mniej będę płacił przez okres wypowiedzenia.

#6 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 903 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 19:42

Pracownik nie musi podpisywać takiego aneksu , zresztą  na podstawie takiego aneksu nie otrzymasz dofinansowania :)

#7 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2020 - 14:52

Dlaczego nie dostane dofinansowania?
A w ogóle to jakie są dokładnie dofinansowania na przedsiębiorstwo do 50 osób? Na co mogę liczyć?

#8 Spinka

Spinka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 15 kwiecień 2020 - 11:38

Tak nie trzeba podawać do kiedy będzie obowiązywać ten aneks, jeśli zakończy się epidemia związana z koronawirusem, to wtedy sporządzi się nowy aneks zmieniający etat

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2020 - 11:48

Nie jestem specem od prawa, więc pewnie średnio pomogę.
Ja dałem pracownikom właśnie podobne aneksy, a potem dałem do podpisu wypowiedzenia. Polecam takie rozwiązanie. Poszło gładko, a mniej będę płacił przez okres wypowiedzenia.

Co byś się nie zdziwił, jak byli pracownicy wystąpią z roszczeniem, bo to rozwiązanie jest dla pracodawców w celu ochrony miejsc pracy, a nie dla oszczędności pracodawców, którzy chcą pracowników zwolnić.

#10 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 08 maj 2020 - 00:22

A co w przypadku kiedy duża firma nie dotknięta przestojem ekonomicznym obniża "wymiar pracy", wprowadzając obniżenie pensji o 20%, wprowadzając wymiar pracy od poniedziałku do czwartku, jednocześnie wprowadzając zmiany nie po 8 a po 12h jednocześnie zwiększając przy tym wymiar pracy? Jest to duża firma liczącą kilkaset pracowników, ale oczywiście każdy boi się sprzeciwić.

#11 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 08 maj 2020 - 06:40

A co w przypadku kiedy duża firma nie dotknięta przestojem ekonomicznym obniża "wymiar pracy", wprowadzając obniżenie pensji o 20%, wprowadzając wymiar pracy od poniedziałku do czwartku, jednocześnie wprowadzając zmiany nie po 8 a po 12h jednocześnie zwiększając przy tym wymiar pracy? Jest to duża firma liczącą kilkaset pracowników, ale oczywiście każdy boi się sprzeciwić.

No powinniście się sprzeciwić, jeśli wymiar jest obniżony o 20 % to albo pracujecie 4 dni w tygodniu po 8h, albo 5 dni po 6h 24 min.  Możecie pracować po 12 h ale wtedy jeszcze mniej dni.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 maj 2020 - 07:05

A co w przypadku kiedy duża firma nie dotknięta przestojem ekonomicznym obniża "wymiar pracy", wprowadzając obniżenie pensji o 20%, wprowadzając wymiar pracy od poniedziałku do czwartku, jednocześnie wprowadzając zmiany nie po 8 a po 12h jednocześnie zwiększając przy tym wymiar pracy?

Postój ekonomiczny i obniżenie etatów połączone z obniżeniem pensji to dwa różne rozwiązania.

Przeciętnie powinniście pracować tyle ile wynika z etatu, sam system 12-godzinny nie wskazuje na zwiększenie czasu pracy, a jest wyłącznie zmianą organizacyjną.

#13 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 18 maj 2020 - 20:43

Przy ubieganiu się o dofinansowanie dt obniżenia wymiaru pracy pracodawca zawiera porozumienie z przedstawicielami pracowników i to zastępuje aneksy do umów. 

#14 Guest_Albert

Guest_Albert
  • Goście

Napisano 21 maj 2020 - 15:09

Ale czy Związki Zawodowe są moim przedstawicielem jeżeli nie jestem członkiem związku?

Jakoś nie widzę w umowie o pracę strony w postaci ZZ a i Państwo też nie było w chwili zawierania umowy o pracę obecne.

Czy zawieszone i na jakiej podstawie są zawarte w Kodeksie Pracy treści, że zmiany dotyczące Umowy o Pracę (obniżenie etatu i wynagrodzenia o 20% - koronawirus) muszą mieć formę pisemną pod rygorem nieważności?

#15 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 903 postów

Napisano 21 maj 2020 - 18:59

Tak - związki reprezentują wszystkich pracowników

Po zawarciu porozumienie nie ma potrzeby zmieniać umów o prace pracownikom  art 15 g "tarczy"

Porozumienie musi być zawarte na piśmie , dlatego że jego kopie należy wysłać do PIP

#16 Mat3j861

Mat3j861

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 01 czerwiec 2020 - 11:23

Porozumienie pomiędzy pracownikami a pracodawca jest podpisane na okres od xx do 30 czerwca. Rozumiem, że tak ono obowiazuje i po tej dacie by utrzymać dalej 0.8 etatu należy podpisać nowe porozumienie. W przypadku braku nowego porozumienia z dniem 01 lipiec etatu wracają do stanu sprzed porozumienia?

#17 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2020 - 12:23

Porozumienie pomiędzy pracownikami a pracodawca jest podpisane na okres od xx do 30 czerwca. Rozumiem, że tak ono obowiazuje i po tej dacie by utrzymać dalej 0.8 etatu należy podpisać nowe porozumienie. W przypadku braku nowego porozumienia z dniem 01 lipiec etatu wracają do stanu sprzed porozumienia?

Dokładnie, jeśli nie będzie podpisane kolejne porozumienie automatycznie to jest powrót do całych etatów.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych