Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tarcza antykryzysowa a Umowa Zlecenie

koronawirus zus

wróć do serwisu Kadry Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Paggold

Paggold

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 07:24

Witam.

Ostatnio została podpisana Tarcza Antykryzysowa, a w niej punkt o świadczeniach dla zleceniobiorców:

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Wypłata przez ZUS świadczenia postojowego w związku z przestojem spowodowanym epidemią koronawirusa. Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. W przypadku zleceniobiorców, których przychód z umów cywilnoprawnych nie przekracza 1300 zł miesięcznie (50% minimalnego wynagrodzenia), świadczenie postojowe wynosi sumę wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych. Z kolei samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł. Warunkiem uzyskania świadczenia jest to, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 15 681 zł (3-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2020 r.). Poza tym rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br. W przypadku osób samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br.

Jest tam napisane, że: 

Zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.

Pracuję w sklepie. Posiadam umowę-zlecenie obowiązującą od 2 stycznia 2020 do 29 lutego 2020. Mam drugą identyczną umowę, ta sama firma, warunki itd. jako "kontynuacja" poprzedniej na okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku. 

Ws. z zaistniałą sytuacją, godziny jakie jestem w stanie wyrobić, zmalały, widać to też po marcu gdzie ich ilość spadła o ponad 50%.

Czy w takiej sytuacji (Zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.), gdy mam jedną umowę od 2 stycznie do 29 lutego,a drugą (na okres 1 marca - 31 maja 2020) będę mógł się ubiegać o świadczenie ww.?

Wszystkie inne warunki ww. w ustawie spełniam, jedyny dylemat mam z tymi umowami.

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: koronawirus, zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy