Skocz do zawartości

Zdjęcie

Świadczenie postojowe - pytania i odpowiedzi MRPiPS

39 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Cypis

Guest_Cypis
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2020 - 17:42

Czy postojowe dla samozatrudnionych podlega zajęciu przez ZUS?

#22 Guest_Ekonomista

Guest_Ekonomista
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2020 - 17:47

Dzień dobry. Czy jeśli samozatrudniający się przedsiębiorca w lutym uzyskał przychód w wysokości, np. 1000 zł, a przychód z marca to, np. 0 zł, to świadczenie postojowe wyniesie bezwzględnie 2080 zł, czy nie więcej niż uzyskał w poprzednim miesiącu, tj. 1000 zł? Pozdrawiam serdecznie.

Jeżeli nie jesteś na karcie podatkowej wówczas dostaniesz 2600 PLN na rączkę a kwotę 2080 PLN jeżeli ktoś przekroczył połowę minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli jesteś na karcie podatkowej wówczas 1300 PLN.

#23 Guest_Magdakuwyhfuwsifu

Guest_Magdakuwyhfuwsifu
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2020 - 10:38

Witam,

jestem zatrudniona w galerii handlowej na umowie o pracę, od kwietnia jesteśmy na postojowym. Czy mogę podjąć prace na umowę zlecenie nie tracąc przy tym postojowego? Wiem, ze warunkiem jest gotowość do pracy, aczkolwiek jak wiemy uz można rozwiązać z dnia na dzień, a dodatkowo otwarcie galerii bedzie na pewno z wyprzedzeniem podane co nie bedzie kolidowac z moja dyspozycyjnoscia. Dodatkowo dostaliśmy informację, ze w tym momencie nie świadczymy pracy i nie odrabiamy tych godzin, a nasz kierownik nie swiadczy rowniez swojej funkcji wiec nie moga nas wezwac z dnia na dzien na to wychodzi

#24 Guest_Cypis

Guest_Cypis
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2020 - 13:22

Właśnie otrzymałem środki i potwierdzam, że ZUS w przypadku posiadanych zaległości nic nie potrąca i świadczenie postojowe dla samozatrudnionych wypłaca w całości czyli 2080 PLN dla osób nie będących na karcie.
Podobnie bank w przypadku gdy rachunek osobisty jest zajęty zwalnia całość czyli 2080 PLN a nie tylko jak standardowo 1950 PLN jako kwotę wolną od zajęcia. Gdyby byłby to rachunek firmowy bank powinien zachować się tak samo i zwolnić całość na konto, ponieważ te środki nie podlegają zajęciu.

#25 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2020 - 10:22

Witam. Jeżeli, zarobiłem w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosky o postojowe 0,00 zł., to w następnym miesiącu nie mam możliwości spadku o 15%, czyli nic z tego żebym dostał postojowe ze względu ile zarobie albo nie zarobie nic?

#26 Guest_Lidia

Guest_Lidia
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2020 - 22:14

Witam. Jestem ubezpieczona w KRUS. Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Dochody spadły z działalności o 100%. Dlaczego nie dostanę postojowego?

#27 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2020 - 18:19

Witam, jestem emerytem i pracuję w hotelu na podstawie umowy-zlecenia, hotel w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju od połowy marca zawiesił działalność, umowa jest zawarta na wynagrodzenie wynikające ze stawki godzinowej w związku z tym wynagrodzenie za marzec było bardzo niskie(praca wykonywana tylko do 13.03.2020) czy przysługuje mi świadczenie postojowe i jak będzie wyliczany przychód za marzec? jeśli wniosek zostanie złożony w kwietniu.

#28 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2020 - 13:24

Pracowałem na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze od 1 stycznia 2020 r. do końca roku. W styczniu praca była , ale od pierwszego lutego do 20 kwietnia siedziałem w domu bez pracy i płacy. Zażądałem świadectwa pracy i je otrzymałem(jest w drodze pocztą , a skan dostałem na maila) z wpisem , że od 1 lutego do 20 kwietnia 2020 r.na podstawie art.174 par.1KP korzystałem z urlopu bezpłatnego.  Co mam z tym zrobić?

#29 Guest_edward

Guest_edward
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2020 - 18:12

widocznje są lepsi i gorsi

#30 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2020 - 10:43

Pracowałem na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze od 1 stycznia 2020 r. do końca roku. W styczniu praca była , ale od pierwszego lutego do 20 kwietnia siedziałem w domu bez pracy i płacy. Zażądałem świadectwa pracy i je otrzymałem(jest w drodze pocztą , a skan dostałem na maila) z wpisem , że od 1 lutego do 20 kwietnia 2020 r.na podstawie art.174 par.1KP korzystałem z urlopu bezpłatnego.  Co mam z tym zrobić?

Jeśli nie występowałeś o urlop bezpłatny, wystąp do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy.

#31 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2020 - 12:16

Witam, jestem emerytem i pracuję w hotelu na podstawie umowy-zlecenia, hotel w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju od połowy marca zawiesił działalność, umowa jest zawarta na wynagrodzenie wynikające ze stawki godzinowej w związku z tym wynagrodzenie za marzec było bardzo niskie(praca wykonywana tylko do 13.03.2020) czy przysługuje mi świadczenie postojowe i jak będzie wyliczany przychód za marzec? jeśli wniosek zostanie złożony w kwietniu.

Osoby posiadające inny tytuł do ubezpieczenia (inny przychód) nie mają prawa do postojowego.

#32 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 743 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 22 kwiecień 2020 - 12:20

Osoby posiadające inny tytuł do ubezpieczenia (inny przychód) nie mają prawa do postojowego.

Inny tytuł do ubezpieczeń społecznych - zgoda, inny przychód - niekoniecznie.

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#33 Guest_Anna Tazuszel

Guest_Anna Tazuszel
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2020 - 10:34

Mam pytanie,czy osoba współpracująca(żona) może ubiegać się o zasiłek postojowy,gdy mąż opłaca składki na ubezpieczenie spoleczne z tytułu umowy o pracę?

#34 Guest_Agnik

Guest_Agnik
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2020 - 06:50

Witam, a co z osobami mającymi umowę o prace w zakładzie którego działalność została wstrzymana przez rząd i na razie w zapowiedziach nie słychać aby szybko ruszyła.Właściciel prywatny, ale ma podpisany kontrakt na usługi z ZUS. Od 16 marca nie  pracujemy zakład zamknięty( 0 dochodów ) i ciągniemy urlopy lub zwolnienia ponieważ twierdzą ,że postojowe nam nie przysługuje.Czy to prawda? Chcielibyśmy też pójść na postojowe i nie martwić się co dalej...Czy wniosek musi złożyć pracodawca, czy możemy wystąpić o to sami?

#35 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2020 - 08:12

Mam pytanie Prowadzę działalność na Krusie ryczałt w tym roku nie uzyskałam jeszcze żadnego przychodu.Czy mogę składać wniosek o postojowe?

#36 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2020 - 08:12

Mam pytanie Prowadzę działalność na Krusie ryczałt w tym roku nie uzyskałam jeszcze żadnego przychodu.Czy mogę składać wniosek o postojowe?

#37 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2020 - 08:20

Witam. Mam pytanie prowadzę działalność ,ryczałt ,ubezpieczona jestem w Krus .W tym roku jeszcze nie uzyskałam przychodu .czy mogę składać wniosek o postojowe ?

#38 Guest_Karola

Guest_Karola
  • Goście

Napisano 13 maj 2020 - 20:22

Pracodawca złożył wniosek o wypłatę postojowego dla mnie 9 kwietnia. Do tej pory (ponad miesiąc) postojowe nie zostało mi wypłacone. Na infolinii ZUSu nie mogę uzyskać informacji, podobno mają wysłać mi list w przypadku odmowy. W przypadku pozytywnie rozpatrzonej decyzji otrzymam po prostu pieniądze. Już nie wiem czy się doczekam, bo nikt nic nie wie.

#39 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 07:48

Jestem studentką zatrudnioną na umowę zlecenie od roku, dostaje 17 zł na rękę.Dodam, że jestem ubezpieczona u taty w pracy. w miesiącu maj znalazłam sobie pracę na zlecenie z której wynagrodzenie nie przekracza 1300 zł. Czy po złożeniu dokumentów do ZUS nalezy mi się postojowe(z pierwszej pracy)?

#40 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 07:53

Jestem studentką zatrudnioną na umowę zlecenie od roku, dostaje 17 zł na rękę.Dodam, że jestem ubezpieczona u taty w pracy. w miesiącu maj znalazłam sobie pracę na zlecenie z której wynagrodzenie nie przekracza 1300 zł. Czy po złożeniu dokumentów do ZUS nalezy mi się postojowe(z pierwszej pracy)?Proszę o odpowiedź

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych