Skocz do zawartości


tarcza antykryzysowa zmiany a konsultacje z przedstawicielami pracownikow

tarcza przedstawiciele

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karina

Guest_Karina
  • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 20:58

Hej

mam pytanie:

Czy z uwagi na obecna sytuacje, jesli pracodawca chce obnizyc pracownikom etat i tym samym wynagrodzenie o 50% powinien skonsultowac to z przedstawinielami pracownikow skoro kazdy pracownik podpisuje te porozumienia indywidualnie? Bede wdzieczna za odpowiedzi poparte zdródłem informacji.\Dziekuje



#2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 812 postów

Napisano 31 marzec 2020 - 19:10

Nie skonsultować ,a zawrzeć z nimi porozumienie i dlaczego od razu 50%

Pracownik nie musi wyrażać zgody na obniżke swojego wynagrodzenia

 

rt. 91. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.

§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

§ 3. Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Przepis art. 24127 § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 4. Pracodawca przekazuje porozumienie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

§ 5. Przepisy § 1-4 nie naruszają przepisów art. 24127.
Art. 231a. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.

§ 2. Przepisy art. 91 § 1-4 stosuje się odpowiednio.

Do tego dochodzi ustawa "antykryzysowa " - jeszcze nie jest podpisana ale chyba jest to art 15g



#3 Guest_Max

Guest_Max
  • Goście

Napisano 18 maj 2020 - 21:54

To ja mam pytanie dotyczące porozumienia, otóż pracodawca i przedstawiciel pracowników tak blisko współpracują że nie chcą , ani pracodawca, ani przedstawiciel pokazać podpisanego porozumienia.

Jest tylko ogólna informacja co to porozumienie zawiera.

Czyli de facto pracownicy nie wiedzą dokładnie co zostało podpisane, a dodatkowo załoga została w tym porozumieniu wg słów pracodawcy podzielona na 2 grupy, i oczywiście nie wiadomo kto jest w jakiej grupie.

pracodawca zasłania się ochroną danych osobowych, a z retoryki jaką się posługuje można wysnuć wniosek: "nie pokażę i co mi zrobisz? ciesz się że masz pracę"

przedstawiciel pracowników mętnie się tłumaczy że nie ma kopii i że trzeba zaufać pracodawcy, a my jako załoga nie wiemy formalnie na czym stoimy.

Jak teraz podejść do tematu? co w przypadku gdy przedstawiciel zawarł potencjalnie niekorzystne porozumienie z pracodawcą? odwołanie przedstawicieli już nic nie zmieni, bo porozumienie podpisane...





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych