Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu?


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 672146 postów

Napisano 29 marzec 2020 - 07:07

Zaległy urlop wypoczynkowy to urlop niewykorzystany przez pracownika w terminie ustalonym w przepisach. Pracodawca może wysłać pracownika na taki urlop mimo braku jego zgody. Uprawnienie to istnieje nie tylko w pierwszym kwartale roku następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu, ale również w okresie późniejszym.

Powrót do artykułu: Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 29 marzec 2020 - 07:07

A co zrobić jak pracodawca do miesięcznego limitu pracy wpisuje sam

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 29 marzec 2020 - 11:02

A co zrobić jak pracodawca do miesięcznego limitu pracy wpisuje sam

 

A co zrobić jak pracodawca do miesięcznego limitu pracy wpisuje sam

A może tak jaśniej, bo nie wiadomo o co chodzi.#4 Guest_Polo

Guest_Polo
 • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 10:33

Zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku kalendarzowego należy wykorzystać do 30 września. Zgodnie z art. 168 Kodesku pracy „urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego”. Oznacza to, że wszyscy pracownicy, którym zostały dni urlopowe z poprzedniego roku kalendarzowego, mogą wnioskować o urlop wypoczynkowy w późniejszym terminie, byle wziąć wolne przed końcem trzeciego kwartału.

#5 Guest_Rafal99

Guest_Rafal99
 • Goście

Napisano 14 kwiecień 2020 - 08:02

Do Polo - niektórzy jaknp. Ty piszą, że urlop ma byc wykorzystany do 30 września a niektórzy (tak jak np. w powyższym artykule) że do 31 marca więc która informacja jest prawidłowa? Ja np. dziś mam 21 dni zaległego urlopu więc czy pracodawca może mie wysłać w kwietniu czy w maju na przymusowy urlop? Czy może, ja mam obowiązek wykorzystania zaległego urlopu do 30-go września? Mnie szkoda brać urlop od tak aby go marnować, chciałbym go wziąć w dniach w których ja sobie coś sensownego zaplanuje aby te dni produktywnie wykorzystać. Przykładowo zaplanowałem już 20 dni na okres wakacyjny (akurat u mnie w firmie sezon wakacyjny jest bardzo preferowany)

#6 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 20151 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 kwiecień 2020 - 08:08

Do Polo - niektórzy jaknp. Ty piszą, że urlop ma byc wykorzystany do 30 września a niektórzy (tak jak np. w powyższym artykule) że do 31 marca więc która informacja jest prawidłowa?
Ja np. dziś mam 21 dni zaległego urlopu więc czy pracodawca może mie wysłać w kwietniu czy w maju na przymusowy urlop? Czy może, ja mam obowiązek wykorzystania zaległego urlopu do 30-go września? Mnie szkoda brać urlop od tak aby go marnować, chciałbym go wziąć w dniach w których ja sobie coś sensownego zaplanuje aby te dni produktywnie wykorzystać. Przykładowo zaplanowałem już 20 dni na okres wakacyjny (akurat u mnie w firmie sezon wakacyjny jest bardzo preferowany)


Zgodnie z przepisami, urlop za rok poprzedni należy wykorzystać do 30 WRZEŚNIA BIEŻĄCEGO ROKU.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych