Skocz do zawartości

Ciąża

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Yasmin

Guest_Yasmin
  • Goście

Napisano 28 marzec 2020 - 16:57

Witam,

Mam takie pytanie. Zawarłam umowę na czas określony od 20.11. 2019 roku do 20.03.2020 roku. Po tygodniu od podpisania umowy okazało się, że jestem w ciąży. O tym fakcie nie poinformowałam pracodawcę i z dniem 18.02.2020 otrzymałam L4 od ginekologa z kodem ciąży. Aktualnie jestem na 2 zwolnieniu lekarskim, które kończy się 6 kwietnia i teraz mam otrzymać L4 do dnia porodu czyli 22.07.2020 roku. W czwartek otrzymałam na e-maila świadectwo pracy,na którym widnieje data wygaśnięcia umowy 20.03.2020 i przyczyna to wygaśnięcie tej umowy. Pracodawca zadał mi przez e-maila takie pytanie: Pani jest w ciąży 3 miesiąc ?

Czy Pracodawca ma prawo rozwiązać ze mną umowę, czy jest zobowiązany przedłużyć ją do dnia porodu i z dniem porodu zakończyć umowę i wystawić świadectwo? Proszę o pomoc.

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 886 postów

Napisano 28 marzec 2020 - 20:02

powinien umowe przedłużyć do dnia porodu - nalezy odwołać sie do sadu pracy jak pracodawca nie zmieni zdania

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 marzec 2020 - 11:53

Pracodawca zadał Ci ważne pytanie i powinnaś mu na nie odpowiedzieć. Rozwiązał z Tobą umowę, bo nie wie, który to tydzień ciąży. Jeśli nie przyznasz się, tzn, nie przedstawisz zaświadczenia od lekarza, ma prawo zwolnić Cię z pracy.Jeśli w dniu wygaśnięcia umowy, tj.20 marca nie byłaś w 12 tygodniu ciąży, Twoja umowa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 marzec 2020 - 14:25

Poród wyznaczony na 22 lipca, więc pytająca 20 marca raczej, albo napewno była już więcej nie 12 tygodni w ciąży.

Yasmin, dostarcz pracodawcy zaświadczenie o stanie/zaawansowaniu ciąży.

#5 Guest_Yasmin

Guest_Yasmin
  • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 06:56

Dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie mój pracodawca nie ma informacji, który to msc. ciąży, więc to moje niedopatrzenie. Ale dręczy mnie pytanie, czy nie poinformowanie go ustnie o ciąży, może nieść ze sobą jakieś konsekwencje dla mnie? Dzięki za odp.

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5630 postów

Napisano 30 marzec 2020 - 10:46

Ogólnie nie powinno być żadnych konsekwencji. Czułaś się dobrze, pracowałaś i tyle, a potem zwolnienie z kodem B.

Pracodawca ze zwolnienia lekarskiego nie wyczyta w którym jesteś miesiącu. Musisz go poinformować dostarczając zaświadczenie. Proponuję jak najszybciej.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 marzec 2020 - 11:11

Dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie mój pracodawca nie ma informacji, który to msc. ciąży, więc to moje niedopatrzenie. Ale dręczy mnie pytanie, czy nie poinformowanie go ustnie o ciąży, może nieść ze sobą jakieś konsekwencje dla mnie? Dzięki za odp.

Nie ma obowiązku informowania pracodawcy, że jesteś w ciąży, czułaś się dobrze więc pracowałaś.
Ale teraz już musi wiedzieć, inaczej nie ma podstaw, aby przedłużyć umowę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy