Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odliczanie darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym PIT [PODCAST]

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198484 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 10:16

Prawo podatkowe sprzyja podatnikom, którzy przekazują darowizny na szczytne cele. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym także przedsiębiorcy) opodatkowani według skali podatkowej, mogą w rocznym zeznaniu podatkowym (konkretnie w PIT-37 i PIT-36) odliczyć od dochodu (przed opodatkowaniem) udzielone przez siebie darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub z tytułu honorowego krwiodawstwa. Prawo do odliczania darowizn na te cele mają także przedsiębiorcy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałt ewidencjonowany) – rozliczający się na formularzu PIT-28. W przypadku ryczałtowców darowizny odlicza się oczywiście od przychodu. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Powrót do artykułu: Odliczanie darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym PIT [PODCAST]

#2 Guest_Tomasz M.

Guest_Tomasz M.
  • Goście

Napisano 27 marzec 2020 - 10:16

Dzień dobry :) Czy w rozliczeniu za 2019 (pit36) można rozliczyć darowizny przekazane w roku 2018 - jeżeli nie zostały one wcześniej rozliczone? Mam potwierdzenie otrzymania od obdarowanego (OPP) i potw. przelewu z 2018, jednak nie wykazałem tej darowizny w rozliczeniu za 2018 ponieważ potwierdzenie otrzymałem za późno - już po złożeniu zeznania i nie zrobiłem żadnej korekty za 2018.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13915 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 marzec 2020 - 22:01

Darowiznę przekazaną w 2018 roku można odliczyć tylko w zeznaniu za 2018. Możesz skorygować swoje zeznanie i odzyskać nieco kasy z US.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych