Skocz do zawartości

Zasiłek opiekuńczy na COVID-19

wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Koss

Guest_Koss
  • Goście

Napisano 25 marzec 2020 - 07:31

Zgodnie z przepisami został przyznany mojej pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 8 roku życia (zamknięcie żłobka): 17-20.03, 23-25.03. (najpewniej będzie kontynuowany w związku z przedłużeniem zamknięcia szkół/przedszkoli/żłobków). Mam pytania dotyczące sposobu wyliczenia podstawy tego zasiłku i jego rozliczenia w deklaracji ZUS:

1. Pracownica chorowała w lutym 2020 r. Czy w związku z tym podstawa do zasiłku opiekuńczego pozostanie bez zmian i będzie taka jak podstawa chorobowego z lutego?

2. Z jakim kodem mam rozliczyć ten zasiłek opiekuńczy tj. co wykazać w deklaracji ZUS?

Z góry dziękuję za pomoc

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5639 postów

Napisano 25 marzec 2020 - 10:23

Podstawa bez zmian. Liczysz, traktujesz, wstawiasz kody jak przy zwykłym zasiłku opiekuńczym, z wyjątkiem nie doliczania go do puli 60 dni w roku.

#3 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 25 marzec 2020 - 10:47

A jak wykazać w deklaracji ZUS?

#4 Guest_Koss

Guest_Koss
  • Goście

Napisano 25 marzec 2020 - 12:45

Dziękuję za odpowiedź

#5 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 25 marzec 2020 - 13:54

Można naliczać do 31.03 (tylko dni robocze) dodatkowy zasiłek opiekuńczy skoro został wydłużony ale nie ma oficjalnego stanowiska. Kilkoro pracowników wypisało oświadczenia do 31.03.2020

#6 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 26 marzec 2020 - 08:03

Stanowisko oficjalne już jest. Zasiłek będzie przedłużony do 11.04. Można składać wnioski. Tyle, że zostaną rozpatrzone po wejściu w życie odpowiednich przepisów...

#7 Guest_Aga87

Guest_Aga87
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2020 - 07:51

Witam, pracownica złożyła ośw. o 2 dni z tej puli dodatkowego zasiłku opiekuńczego, wypłacamy zasiłki jako prawodawca, 

jak uważacie jaki kod mam zastosować do tego zasiłku

? czy mam coś do zusu pisać czy tylko mi jej ośw,. wystarczy do jego wypłaty ? 

#8 Guest_Kania

Guest_Kania
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2020 - 08:51

kod, jak zwykłe zwolnienie - opieka tj. 312. jeśli jestes płatnikiem zasiłkow to wystarczy oświadczenie pracownika

#9 Guest_Aga87

Guest_Aga87
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2020 - 08:59

ok dziękuję Ci za pomoc. 

#10 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 09:20

Zakładając, że do końca kwietnia będzie obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, pracownica już teraz korzysta z tej możliwości tylko w dni robocze. W weekendy nie pracujemy.

Zrobiłam symulacje takiej wypłaty za miesiąc kwiecień. Naliczony jest zasiłek opiekuńczy za 21 dni oraz płaca miesięczna i dodatek stażowy, różnica do 30 dnia kalendarzowego.

Znalazłam stanowisko MRPiPS, że jeżeli pracownik nie przepracował w danym miesiącu ani jednego dnia nie ma podstawy do wypłaty wynagrodzenia za pracę.

O ile wyliczenie dla 21 dni zasiłku opiekuńczego i płacy którą naliczyło pracownik otrzymałby ok 2600 zł, tak wyzerowaniu płacy i dodatku za pozostały okres, pracownik otrzyma ok 1600 zł.

Dodam, że pracownik ma podstawę chorobową od 2013 roku.

Czy to normalne taka drastyczna różnica w wynagrodzeniu?

#11 Guest_anka

Guest_anka
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 11:48

Zakładając, że do końca kwietnia będzie obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, pracownica już teraz korzysta z tej możliwości tylko w dni robocze. W weekendy nie pracujemy.

Zrobiłam symulacje takiej wypłaty za miesiąc kwiecień. Naliczony jest zasiłek opiekuńczy za 21 dni oraz płaca miesięczna i dodatek stażowy, różnica do 30 dnia kalendarzowego.

Znalazłam stanowisko MRPiPS, że jeżeli pracownik nie przepracował w danym miesiącu ani jednego dnia nie ma podstawy do wypłaty wynagrodzenia za pracę.

O ile wyliczenie dla 21 dni zasiłku opiekuńczego i płacy którą naliczyło pracownik otrzymałby ok 2600 zł, tak wyzerowaniu płacy i dodatku za pozostały okres, pracownik otrzyma ok 1600 zł.

możesz podać to wyjaśnienie?

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 12:22

Zacznijmy od tego, że pracownik nie był na zasiłku wszystkie 30 dni kwietnia tylko 21 dni. Nie możesz tego tak policzyć.

#13 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 12:48

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce 3888 brutto, do tego dodatek stażowy 19%.

Obowiązuje go dzienny zasiłek w wysokości 66,01 zł. Nie zmienił się on od 2013 roku. Pracownika nie miał pełnych przepracowanych 3 miesięcy.

Jeśli naliczam mu zasiłek tylko za dni robocze, bo takie złożył oświadczenie to zasiłek wychodzi mu za 21 dni 1 386,21 zł.

System nalicza też płace w wysokości 1 166,40, dodatek stażowy 221,62 i dodatek stażowy chorobowy 517,10 zł.

Pytanie za co to płaca, skoro nie przepracował ani jednego dnia w danym miesiącu.

"Zgodnie z opinią resortu pracy, jeżeli pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, która objęła jego rozkładowe dni pracy i w danym miesiącu nie pracował, wówczas przepis § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie nie wykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego (...) nie obowiązuje.
Dodatkowo warto pamiętać, że według art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas jej nie wykonywania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Pracownik, który nie świadczy pracy, nie nabywa prawa do wynagrodzenia. Jeżeli zwolnienia lekarskie nie obejmą weekendu, który był rozkładowo wolny dla pracownika i w związku z tym nie przepracuje on ani jednego dnia w miesiącu, wówczas nie nabędzie prawa do wynagrodzenia za pracę."

#14 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 12:52

W czym problem? Przecież za ten czas pracownik dostanie zasiłek. Żadnego wynagrodzenia za pracę mieć nie będzie, za niedziele i soboty się nie płaci przecież. Rozliczasz dni robocze.

#15 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 12:55

Wyzeruj w programie płacowym naliczenie za czas pracy, widocznie masz jakiś błąd. Jeśli nie przepracował ani jednego dnia to wynagrodzenia mieć nie będzie.

#16 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 13:08

No właśnie wyzerowałam i z 2600 neto zrobiło się do wypłaty 1600 netto.. Bardzo na niekorzyść ten zasiłek wypadł tylko za 21 dni.

#17 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2020 - 13:44

Żadne świadczenie chorobowe nie jest korzystne bo to bądź co bądź 80% średniej.Nawet 100% to nadal 100% ale średniej a nie 100% wynagrodzenia.

#18 Guest_Aśka

Guest_Aśka
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2020 - 08:56

Jeśli pracownicy złożyli 'stare' oświadczenia do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego to może być? Nie wiedziałam, że są nowe.

#19 Ekspertcki

Ekspertcki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 26 kwiecień 2020 - 14:57

Żadne świadczenie chorobowe nie jest korzystne bo to bądź co bądź 80% średniej

#20 Guest_MDK

Guest_MDK
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2020 - 12:32

dokładnie miałam ten sam problem. tez czytałam ze nie należy wypłacać skoro nie przepracował pracownik ani jednego dnia. zasadnicza wyzerowałam a co zrobiłaś z róznica stażu. staż sie należy w całości?

w tej sytuacji pokrzywdzone sa osoby które skorzystały całe 21 dni z opieki natomiast te które wykorzystały np 15 dni dostają zasadnicza bo przecież były w pracy.czy miałaś taki przypadek ??

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych