Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koronawirus a przestrzeganie prawa pracy - prawa i obowiązki

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672131 postów

Napisano 24 marzec 2020 - 19:49

Koronawirus nie uzasadnia łamania przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy zdalnej. W niektórych przypadkach powinien zapewnić maseczki higieniczne i odzież ochronną. Pracownik może odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone epidemią. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku z koronawirusem?

Powrót do artykułu: Koronawirus a przestrzeganie prawa pracy - prawa i obowiązki

#2 Guest_Wioletta

Guest_Wioletta
  • Goście

Napisano 24 marzec 2020 - 19:49

Pracodawca zlecił mi prace zdalną w domu ze względu na zamknięcie szkoły (jestem nauczycielem). Po tygodniu pracy w domu uzyskałam informację, że koleżanka z pracy jest chora na koronawirusa . Zostałam na okres tygodnia objęta kwarantanną, w dalszym ciągu pracuję zdalnie. Dyrektor szkoły wymaga dostarczenia decyzji o objęciu kwarantanną i za okres kwaranntany chce zapłacić jak za okres nieobecności w pracy, wydaje mi się jak za zwolnienie. Nie zgadam się z decyzją dyrektora, proszę o wykładnię prawną.

#3 Guest_Pracownik restauracji

Guest_Pracownik restauracji
  • Goście

Napisano 24 marzec 2020 - 21:48

Czy pracodawca może zabronić mi noszenia maseczki ochronnej? Pracuję w restauracji gdzie w tym samym pomieszczeniu znajduje się nie raz, kilka lub nawet kilkanaście osób, nie mówiąc już, że odległości poniżej 1m między pracownikami raczej ciężko zachować. Na na co mam się powołać, jeśli kierownik nie pozwala nosić takiej maseczki? Przyznam, że niezależnie co daje noszenie maseczki, lepiej się czuje z nią. W sklepach spożywczych pracownicy noszą maski, rękawiczki, są instalowane specjalne osłony ochronne oraz ograniczana jest ilość osób, które mogą jednorazowo przebywać w pomieszczeniach, a tu gdzie może dojść do skażenia przygotowywanej żywności, zabrania się noszenia maseczki i rękawiczek.

#4 kawartt23

kawartt23

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 07 kwiecień 2020 - 13:49

Nikt nie może Ci zabronić noszenia maseczki ochronnej, jest to Twoje prawo i możesz ją użytkować !! Według mnie w pracy nawet powinieneś jeśli masz kontakt z innymi osobami. Poczytać tutaj na blogu o zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia http://www.maseczkio...izacji-zdrowia/ - zalecają używać maseczki, każdy powinien w miejscach publicznych jeśli ma się styczność z innymi osobami ich używać. Znajdziecie tam też informacje gdzie można je kupić w tych trudnych czasach.

#5 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2020 - 11:22

Czy pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia pracownika przy kasie w maseczkę ochronna? Czy muszę sama sobie taką kupić na czas mojej pracy przy kasie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych