Skocz do zawartości

Zamknięcie zakładu pracy

koronawirus a praca

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 14 marzec 2020 - 17:26

Witam.

Z powodu odgórnego nakazu zamknięcia galerii handlowych w związku z koronawirusem mam pytanie.

Pracuję w sklepie fotograficznym u prywaciarza. Wynajmuje on powierzchnie pod lokal użytkowy w centrum handlowym. Od dziś musiał on zamknąć zakład.

Pracownikom nakazał wybranie zaległego urlopu a jeśli już ktoś nie ma to  wypisanie urlopu BEZPŁATNEGO!.

Jego zdaniem to nie jest jego wina iż zakład musiał zostać zamknięty i w takim wypadku nie będzie nam płacił bo on i tak musi płacić czynsz mimo iż jest zamknięte. Twierdzi, że skoro nie zarabiamy to z czego ma zapłacić pracownikom pensje?!. Czy ma on prawo żądać od nas pójścia na urlop bezpłatny?

Dodam, iż pracodawca posiada ogółem 4 zakłady w tym 2 w galerii handlowej bądź centrum handlowym. Pozostałe 2 zakłady zamyka bo jak to określił nie opłaca mu się mieć otwarte.

Co mogę w takim wypadku zrobić? Już pomijając najważniejsza kwestię zdrowotna w tak trudnym czasie nie mogę sobie pozwolić na brak środków do życia. 

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2020 - 11:58

Nie ma prawa żądać pójścia na urlop bezpłatny, ale również nie musi płacić, jeśli nie wykonujesz pracy. Może Cię zwolnić.Na Twoim miejscu zgodziłabym się na taki urlop, bo przywilejem jest fakt, że będziesz mogła w przyszłości wrócić do pracy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych