Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672145 postów

Napisano 11 marzec 2020 - 18:51

Specustawa dotycząca koronawirusa przyznaje rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubiku dziecięcego. Należy w tym celu wypełnić stosowne oświadczenie.

Powrót do artykułu: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

#2 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 18:51

A co z dziećmi które ukończyły już 8 lat? One również wymagają opieki, Mój syn skończył 8 lat dwa tygodnie temu ale nie zostawię go samego codziennie na 9 godzin prawie przez dwa tygodnie . Powinno się pomyśleć również o rodzicach którzy mają dzieci powyżej 8 lat do 10 roku życia.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 08:27

Czy można brać zasiłek na pojedyńcze dni w limicie tych 14? Chodzi np. o sytuację jeśli mam opiekę nad dzieckiem w poniedziałki i piątki, a w pozostałe dni nie?

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5559 postów

Napisano 12 marzec 2020 - 08:28

Tak, można.

#5 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 08:35

a co z dzieckiem 1,5 roku którym zajmowała się babcia w czasie mojej pracy i nie chodziło do żłobka? Czy mogę ubiegać się o zasiłek aby nie narażać babci?

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5559 postów

Napisano 12 marzec 2020 - 08:47

Możesz

#7 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 09:43

A co jeśli jedno z rodziców jest nauczycielem i pozostaje w gotowości do pracy. Czy drugi rodzic może skorzystać z zasiłku?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 10:05

a co z dzieckiem 1,5 roku którym zajmowała się babcia w czasie mojej pracy i nie chodziło do żłobka? Czy mogę ubiegać się o zasiłek aby nie narażać babci?

Możesz

A na jakiej podstawie - "nie narażanie krewnego" nie mieści się w kategorii "zamknięcie placówki, choroba opiekuna stale sprawującego opiekę". Dodatkowy zasiłek dotyczy konkretnych przypadków, a nie jak się komu podoba.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 10:09

A co jeśli jedno z rodziców jest nauczycielem i pozostaje w gotowości do pracy. Czy drugi rodzic może skorzystać z zasiłku?

A oświadczysz, że drugi rodzic nie mógł sprawować opieki? Zasiłek będzie ci przysługiwał tylko za te dni, kiedy drugi rodzic wykonywał faktycznie pracę, w innym przypadku, kiedy w czasie gotowości mógł sprawować opiekę, żeby otrzymać zasiłek musisz złożyć fałszywe oświadczenie, że nie był w stanie tego robić. Od razu uczcie też dzieci jak okradać pozostałych obywateli.

#10 Guest_dawid

Guest_dawid
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 10:58

czy w przypadku zamknięcia żłobka pracownika ma prawo do wzięcia do pójścia na zasiłek opiekuńczy, gdy matka dziecka jest na urlopie macierzyńskim na inne dziecko

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 11:55

czy w przypadku zamknięcia żłobka pracownika ma prawo do wzięcia do pójścia na zasiłek opiekuńczy, gdy matka dziecka jest na urlopie macierzyńskim na inne dziecko

NIE. Matka jest w domu i może sprawować opiekę nad dziećmi.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 11:56

w jakim terminie należy składać te oświadczenia o zasiłek?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 12:00

w jakim terminie należy składać te oświadczenia o zasiłek?

Po powrocie do pracy.

#14 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 16:45

Witam mam dziecko niepełnosprawne , które w listopadzie 2019 skończył 8 lat. czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na dziecko? syn nie jest samodzielny

#15 Guest_amir

Guest_amir
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 17:40

A czy jak dziecko nie chodzi do przedszkola to czy dostane zasilek?

#16 Guest_Pytalska

Guest_Pytalska
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 21:19

A jeżeli jedno z rodziców jest ubezpieczone w ZUS-ie, a drugie w KRUS-ie, bo ma gospodarstwo rolne, to czy ten rodzic ubezpieczony w ZUS-ie może wziąć to wolne do opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły ??? 

#17 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 13 marzec 2020 - 07:46

A czy jak dziecko nie chodzi do przedszkola to czy dostane zasilek?

NIE

#18 Guest_Karina

Guest_Karina
  • Goście

Napisano 13 marzec 2020 - 09:54

obecnie jestem na stażu z Biura Pracy, czy w tej sytuacji przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat??

#19 Guest_Karina

Guest_Karina
  • Goście

Napisano 13 marzec 2020 - 09:56

obecnie jestem na stażu z Biura Pracy, czy w tej sytuacji przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8 lat??

obecnie jestem na stażu z Biura Pracy, czy w tej sytuacji przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8 lat??

#20 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 13 marzec 2020 - 14:56

Mój mąż nie jest zatrudniony na etat i jest zgłoszony do ubezpieczenia w mojej firmie - jednak pracuje w domu inwestując zdalnie. Przy obecnej sytuacji niedługo to będzie jedyne źródło naszych dochodów. Przedszkole moich dzieci zostało zamnięte a w pracy odmówiono mi złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy twierdząc, że w domu jest mąż i może sprawować nad nimi opiekę... realnie patrząc nie może się nimi opiekować. Czy zasiłek opiekuńczy mi się należy, czy jednak nie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych