Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koronawirus: Zamknięcie szkoły - wynagrodzenie dla nauczycieli za czas przestoju


wróć do serwisu Sektor Publiczny 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Samorząd

Admin Samorząd

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 32771 postów

Napisano 11 marzec 2020 - 13:23

W związku z zagrożeniem koronawirusem zamykane są szkoły. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawia opinię prawną w sprawie prawidłowego wyliczania wynagrodzeń nauczycieli za czas niewykonywania pracy.

Powrót do artykułu: Koronawirus: Zamknięcie szkoły - wynagrodzenie dla nauczycieli za czas przestoju

#2 Guest_Miłosz Filip

Guest_Miłosz Filip
 • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 13:23

Stanowisko ZNP należy uznać za słuszne, biorąc pod uwagę że w orzecznictwie przyjmuje się, że z art. 81 § 1 KP wynika, że przyczyny nieświadczenia pracy nie mogą leżeć po stronie pracownika i w tym sensie mają dotyczyć pracodawcy. Przepis ten nie stanowi, że przyczyny te mają być zawinione przez pracodawcę, czy też że mają polegać na jego bezprawnym zachowaniu się, co świadczy o tym, że ustawodawca w przepisie tym w sposób szeroki chciał ukształtować uprawnienie pracownika, przerzucając na pracodawcę ryzyko związane z niemożliwością zapewnienia pracownikowi pracy zgodnie z ustaleniami umowy o pracę (treścią stosunku pracy). (zob. wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 16 czerwca 2005 r., I PK 260/04). Podobne stanowisko zaprezentował SN w wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 7 stycznia 2014 r. (I PK 150/13) stwierdzając że: (...) skoro pracodawca jest obciążony większym ryzykiem niż pracownik, to pracodawcę obciążają nie tylko zawinione przez niego przeszkody uniemożliwiające wykonywanie pracy przez pracownika, ale obciążają go również przeszkody, które są przez pracodawcę niezawinione i całkowicie od niego niezależne (np. siła wyższa). Określenie "przeszkody z przyczyn dotyczących pracodawcy" odnosi się w istocie do wszelkich przeszkód niedotyczących pracownika a w szczególności dotyczy przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. (...) Pracownik zwolniony przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy doznaje przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 KP). Przepis ten nie uzależnia przy tym wypłaty wynagrodzenia od tego jaka była pierwotna przyczyna decyzji pracodawcy odmawiającej przyjęcia świadczenia pracy od pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 września 1990 r., I PR 246/90). Jest tak dlatego, że przyczyna dotycząca pracodawcy nie musi być koniecznie zawiniona w sensie przypisania subiektywnej winy osobom działającym w imieniu pracodawcy. Użyte w art. 81 § 1 KP sformułowanie "przeszkody z przyczyn dotyczących pracodawcy" nie może być rozumiane wąsko jako "przyczyny spowodowane przez pracodawcę" czy "przyczyny zawinione przez pracodawcę". Reasumując, w przypadku przestoju nieistotne jest z jakiej przyczyny doszło do tego przestoju tj. czy przyczyny leżące po stronie pracodawcy były zawinione przez pracodawcę czy też nie.

#3 Guest_L3x

Guest_L3x
 • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:20

Jak to się ma do pozostałych pracowników szkoły? Obsługa i administracja. Też przysługuje przestojowe, czy tych pracowników środki prewencyjne nie obejmują i mają chodzić do pracy?

#4 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 19864 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 marzec 2020 - 14:22

No to już pytanie raczej do twoich przełożonych.
Postojowe wg.Kodeksu Pracy, jeśli szkoła zamknięta to raczej dotyczy wszystkich pracowników.

#5 Guest_L3x

Guest_L3x
 • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:24

No właśnie u nas przełożony kazał wybrać zaległy urlop, lub przychodzić do pracy jakby nigdy nic...

#6 Guest_L3x

Guest_L3x
 • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:33

Jak jest w innych szkołach? Jak działamy prewencyjnie, to działamy prewencyjnie. Jak zamknięte, to zamknięte. Nauczyciele mają przestojowe, a obsługa przychodzi do pustej szkoły i zaraża się nawzajem. Jaki to ma sens?#7 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 18:16

Szkoła prywatna, zatrudnienie na umowę zlecenie do końca czerwca br. Pytanie: czy zwolnienie z obowiązku obecności w szkole (jak inni na umowie o pracę) i wstrzymanie wynagrodzeń za ten okres jest - w świetle prawa i obecnych zarządzeń, prawidłowe? Dotyczy, oczywiście "zamknięcia" szkół w związku z zagrożeniem koronowirusem.

#8 Guest_Jarosław

Guest_Jarosław
 • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 20:00

Jak to się ma do pozostałych pracowników szkoły? Obsługa i administracja. Też przysługuje przestojowe, czy tych pracowników środki prewencyjne nie obejmują i mają chodzić do pracy?

Moja żona pracuje w obsłudze szkoły i niestety nie ma wolnego.#9 Guest_malwina

Guest_malwina
 • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 07:18

Rozumiem, że jeżeli nie mamy wyodrębnionego wynagrodzenia za czas postoju to przysługuje 60% wynagrodzenia? #10 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
 • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 08:09

Poproszę o link do opinii prawnej ZNP, w której wyszczególnione są te składniki wynagrodzenia. Na stronie ZNP jest opinia prawna, która nie zawiera takich informacji.

#11 Guest_malwina

Guest_malwina
 • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 08:13

Składniki wynagrodzenia z opinii z ZNP są w art. 81 Kodeksu Pracy #12 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
 • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 08:41

Składniki wynagrodzenia z opinii z ZNP są w art. 81 Kodeksu Pracy 

Art. 81 § 1 przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Nie są wymienione składniki.#13 Guest_wątpliwości

Guest_wątpliwości
 • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 13:39

wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną to wynagrodzenie zasadnicze albo stawka za godzinę pracy. Nie ma tu mowy o dodatkach - to jest nadinterpretacja prawa. Wynagrodzenie zasadnicze lub stawka godzinowa w przeliczeniu na pełen etat nie mogą być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Trzeba pamiętać, że pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie jak wyżej. Dyskusyjne jest natomiast przyczynienie się pracodawcy do epidemii spowodowanej koronawirusem [pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy] - to nie pracodawca wydał przepisy o zamknięciu szkół, przedszkoli, punktów opieki, więc dlaczego ma za to płacić????????????????? tym bardziej, że sam również jest narażony na zachorowanie - prywatne szkoły, przedszkola, punkty opieki itp.

#14 Guest_Magda

Guest_Magda
 • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 18:14

Punktu 3. nie ma na stronie ZNP. Na jakiej podstawie autor tekstu powołuje się na ZNP. Nauczycielom należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

#15 Guest_yyyy

Guest_yyyy
 • Goście

Napisano 14 marzec 2020 - 08:58

jak zwykle tylko nauczycie znów dostaną kasą za nicnierobienie.

#16 Guest_spoko

Guest_spoko
 • Goście

Napisano 18 marzec 2020 - 09:15

Albo ZNP albo Infor pomieszał pojęcia. Jeżeli szkoła z powodu epidemii jest zamknięta dla uczniów to jest też zamknięta dla personelu - siła wyższa działa na wszystkich. Szkoły są zamykane bo są strefą zagrożenia i dawanie innej pracy w tej strefie jest złamaniem prawa. Używanie wybiórczo, przez ZNP, określenia nauczyciel z pominięciem reszty personelu jest nadinterpretacją. Przywołany Kodeks Pracy w art. 81 nie rozróżnia stanowisk pracy i wynagrodzenie za czas przestoju się należy wszystkim zatrudnionym. Osobiste zaszeregowanie wskazane jest w umowie o pracę i decyzji imiennej o godzinach ponadwymiarowych. Składniki wynagrodzeń wynikające tylko z regulaminów nie są osobistymi.

#17 karh.pl

karh.pl

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 61 postów
 • LokalizacjaKatowice

Napisano 18 marzec 2020 - 22:01

Poza tym nauczyciele nie podlegają tylko pod Kartę Nauczyciela, ale także i pod Kodeks pracy (jeśli oczywiście w KN coś nie jest dokładnie uregulowane). Przepis art. 81 KP ma więc zastosowanie także wobec nauczycieli. 


Adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel kancelaria Katowice

 

ul. Gliwicka 6/2a

40-079 Katowice

tel. +48 323070094

 

https://katowice.karh.pl/


#18 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 08:22

1. Wynagrodzenie zasadnicze lub stawka godzinowa w przeliczeniu na pełen etat nie mogą być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

 

 

2. Dyskusyjne jest natomiast przyczynienie się pracodawcy do epidemii spowodowanej koronawirusem [pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy] - to nie pracodawca wydał przepisy o zamknięciu szkół, przedszkoli, punktów opieki, więc dlaczego ma za to płacić????????????????? tym bardziej, że sam również jest narażony na zachorowanie - prywatne szkoły, przedszkola, punkty opieki itp.

 

1. Stawka godzinowa może być niższa, niż wynika to z przeliczenia z minimalnego wynagrodzenia, ale samo wynagrodzenie nie może być od niego niższe - to jest spora różnica, nie pisz, jeżeli o czymś nie masz pojęcia.

 

2.To ryzyko pracodawcy związane z przypisanym mu normalnie zyskiem - pracownicy nie mają równego z pracodawcą udziału w zysku, nie muszą również ponosić związanego z JEGO działalnością gospodarczą ryzyka.  #19 Guest_Anna

Guest_Anna
 • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 08:23

Opinia ZNP jak zwykle jednostronnie korzystna dla nauczycieli. Zupełnie pominięto znaczenie  terminu stawka osobistego zaszeregowania. Proszę spojrzeć na wytyczne MEN - w  skrócie : jeśli nauczyciel w trakcie zamknięcia szkół pracuje zdalnie to mu się należy zasadnicze i dodatki - za wyjątkiem wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Jeśli nie pracuje to tylko w wysokości stawki osobistego zaszeregowania a to wg orzecznictwa oznacza bez żadnych dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, za godziny ponadwymiarowe 

Zauważcie proszę że w opinii ZNP nie powołano żadnych orzeczeń sądów.

Resumując wiadomo ze WSZYSCY nauczyciele będą teraz BARDZO PILNIE kształcić uczniów zdalnie żeby nie uznano że są w trakcie przestoju. Jak to wygląda w praktyce oceńcie sami#20 Guest_Magda

Guest_Magda
 • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 10:45

Nauczycielowi napisanie wytycznych na dzienniku zajmie maks 1 godzinę, a ile czasu zajmie dzieciom i rodzicom opanowanie materiału? wg mnie nauczyciele nie zdali egzaminu ze współpracy.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych