Skocz do zawartości

Wypowiedzenie po urlopie rodzicielskim

wypowiedzenie rodzicielski umowa o pracę

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Zakłopotana

Guest_Zakłopotana
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 13:07

Witam serdecznie,

Czy ktoś z Państwa się orientuje czy kobieta wracająca po urlopie rodzicielskim jest przez jakiś okres chroniona. Posiadałam umowę o pracę na czas nieokreślony, na danym stanowisku pracowałam wraz z kilkoma osobami - wszystkie tuż przed moim powrotem zostały awansowane, a w pierwszym dniu po moim powrocie moje stanowisko zlikwidowane. Pracodawca zadbał też o to żeby od stycznia zmniejszyła się liczba pracowników poniżej 20 (pracownicy są przenoszeni między spółkami). Obecnie jestem na przymusowym urlopie wypoczynkowym. Dzięki koronawirusowi nawet nie mam jak znaleźć pracy, bo wszyscy panikują i zaprzestali rekrutacji.
Czy mam szansę na przywrócenie stanowiska lub wypłatę odszkodowania?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20099 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 marzec 2020 - 14:20

Jakie "przywrócenie"?
Stanowisko zostało zlikwidowane.

#3 Guest_Zakłopotana

Guest_Zakłopotana
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:34

Jakie "przywrócenie"?
Stanowisko zostało zlikwidowane.

Miałam na myśli przeniesienie na stanowisko podobnie jak współpracownicy a tych samych umiejętnościach i predyspozycjach. Pracowali na tym samym stanowisku, a moje zostało ewidentnie usunięte jako kara za macierzyństwo.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20099 postów

Napisano 11 marzec 2020 - 15:09

Miałam na myśli przeniesienie na stanowisko podobnie jak współpracownicy a tych samych umiejętnościach i predyspozycjach. Pracowali na tym samym stanowisku, a moje zostało ewidentnie usunięte jako kara za macierzyństwo.

Wymyślasz jakieś kary :)
Zostało zlikwidowane, pracodawca nie ma obowiązku zapewniać ci innego stanowiska.

#5 Guest_Zakłopotana

Guest_Zakłopotana
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 15:23

,,Obowiązek dopuszczenia do pracy

Pracodawca jest zobowiązany dopuścić kobietę powracającą do pracy po okresie macierzyństwa do tej samej pracy, a jeśli nie jest to możliwe ma obowiązek dopuszczenia jej do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu."

Cytat ze strony:

kadry infor

Nie znam się na prawie dlatego szukam pomocy tutaj i u prawników.
Rozumiem, że nie liczy się, że pracodawca mnie przed ciążą wychwalał, zmienił równoległym pracownikom stanowisko (zapewne według Pani to przypadek, niezamierzone działanie).

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 11:53

Trudno powiedzieć, czy w Twoim przypadku pracodawca działa z premedytacją, nie nam oceniać jego poczynania. Jeśli jednak czujesz się pokrzywdzona, masz prawo wystąpić do sądu i tam udowodnić, że zostałaś zwolniona z powodu "urodzenia dziecka i przebywania na urlopie macierzyńskim". Pamiętaj jednak, że pracodawca zawsze ma prawo zlikwidować stanowisko pracy danej pracownicy i wypowiedzieć jej umowę.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20099 postów

Napisano 12 marzec 2020 - 12:11

Zakłopotana, cytujesz to, co jest dla ciebie wygodne.

Przeczytaj to:

"Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu rodzicielskiego, a po zakończeniu urlopu dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu (art. 177 i art. 183(2) w zw. z art. 182(1a) § 6 Kodeksu pracy).

Po powrocie z urlopu rodzicielskiego kończy się jednak okres szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Jeżeli zatem pracodawca nie będzie mógł zapewnić dalszego zatrudnienia pracownicy, to może rozwiązać z nią stosunek pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego."

#8 Guest_Zakłopotana

Guest_Zakłopotana
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 12:51

Zakłopotana, cytujesz to, co jest dla ciebie wygodne.

Przeczytaj to:

"Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu rodzicielskiego, a po zakończeniu urlopu dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu (art. 177 i art. 183(2) w zw. z art. 182(1a) § 6 Kodeksu pracy).

Po powrocie z urlopu rodzicielskiego kończy się jednak okres szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Jeżeli zatem pracodawca nie będzie mógł zapewnić dalszego zatrudnienia pracownicy, to może rozwiązać z nią stosunek pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego."

Rozumiem, dziękuję za odpowiedzi. Myślałam, że jeżeli szef podając mi powód zwolnienia kłamał o różnych kwestiach (nie wiedział, że mam prawdziwe informacje od współpracowników) i przygotował się dokładnie do mojego zwolnienia, to mam jakieś szanse na powrót do pracy.
Widzę jednak, że okres ochronny się skończył, więc pomijając zachowanie etyczne pracodawca miał prawo tak zrobić (mimo dyskryminacji, którą mi okazywał).
Dziękuję za rzetelne informacje!

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20099 postów

Napisano 12 marzec 2020 - 12:55

Rozumiem, dziękuję za odpowiedzi. Myślałam, że jeżeli szef podając mi powód zwolnienia kłamał o różnych kwestiach (nie wiedział, że mam prawdziwe informacje od współpracowników) i przygotował się dokładnie do mojego zwolnienia, to mam jakieś szanse na powrót do pracy.
Widzę jednak, że okres ochronny się skończył, więc pomijając zachowanie etyczne pracodawca miał prawo tak zrobić (mimo dyskryminacji, którą mi okazywał).
Dziękuję za rzetelne informacje!

Jeśli masz ochotę, czas, i nie żal ci nerw....zawsze możesz spróbować z Sądem Pracy, jeśli potrafisz wykazać celowe działania pracodawcy, działaj.

#10 Guest_Zakłopotana

Guest_Zakłopotana
  • Goście

Napisano 12 marzec 2020 - 13:57

Jeśli masz ochotę, czas, i nie żal ci nerw....zawsze możesz spróbować z Sądem Pracy, jeśli potrafisz wykazać celowe działania pracodawcy, działaj.

Myślę, że faktycznie szkoda nerwów, pewnie i tak atmosfera nie byłaby zbyt przyjemna. I tak miałam zmieniać pracę w najbliższych miesiącach, jedynie ten koronawirus mi wybitnie nie na rękę.
Jeszcze raz dziękuję!

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20099 postów

Napisano 12 marzec 2020 - 14:54

Proszę

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wypowiedzenie, rodzicielski, umowa o pracę

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych