Skocz do zawartości


Koronawirus - dodatkowy zasiłek

koronawirus zasiłek opiekuńczy z-15

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Niepewna

Guest_Niepewna
  • Goście

Napisano 10 marzec 2020 - 11:31

Uchwalono ustawę o przeciwdziałaniu koronawirusowi dającą dodatkowe 14 dni na wypadek zamknięcia szkoły/ żłobka/ przedszkola. Co w wypadku, kiedy Poznań zamyka szkoły/przedszkola/żłobki. Rodzic taki chcąc skorzystać z tych 14 dni ma wypisać wniosek Z-15? Czy zwykły wniosek o opiekę nad dzieckiem tak jak robi w przypadku korzystania z art. 188? Czy jeszcze jakoś inaczej? 

 

Możliwe, że będziemy mieć taką sytuację, a nie wiemy do końca jak to ugryźć. 



#2 Guest_margola

Guest_margola
  • Goście

Napisano 10 marzec 2020 - 14:04

Z-15 ma wypisać..i dotyczy dzieci do 8 lat.



#3 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 13:27

Nie  Z15A, tylko oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Do pobrania z Inforu na przykład.

Ja mam pytanie odnośnie liczenia tych 14 dni.. rozumiem, że można to dzielić. Tzn od jutra tylko dni do robocze wychodziłoby do 31 marca włącznie.



#4 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5551 postów

Napisano 11 marzec 2020 - 13:32

Oświadczenie może być wykorzystane na okres nieobecności rodzica w pracy w dniach 16 - 27 marca. Dni opieki można dzielić pomiędzy rodziców i można korzystać na dni robocze.



#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 13:39

Wszystkie informacje są na stronie ZUSu , wzór oświadczenia również.



#6 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:16

Oświadczenie może być wykorzystane na okres nieobecności rodzica w pracy w dniach 16 - 27 marca. Dni opieki można dzielić pomiędzy rodziców i można korzystać na dni robocze.

Podobno już od jutra można korzystać z tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, aż do 27 marca. Tylko dni robocze dla osób sfery publicznej.



#7 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5551 postów

Napisano 11 marzec 2020 - 14:27

Iza- podobno to poczytaj na stronie ZUS lub MRPiPS



#8 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:39

Iza- podobno to poczytaj na stronie ZUS lub MRPiPS

Nin konkretnego. Zawieszają edukacją od 12 do 25 marca. Z czego 12-13 marca okres przejściowy. Ale od kiedy można korzystać z zasiłku dodatkowego już nie.



#9 Świderek

Świderek

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 13 marzec 2020 - 21:27

Żeby skorzystać z zasiłku opiekuńczego - opieka nad dzieckiem 3 letnim, które do tej pory uczęszczało do przedszkola, w jakim stosunku muszę pozostać z pracodawcą: urlop bezpłatny, wypocznkowy czy inna forma zwolnienia? Jaki minimalny lub maksymalny okres przerwy muszę mieć w pracy i na jakim formularzu oraz do jakiej instytucji wnioskować o zasiłek. Pracuję w wymiarze pełnoetatowym.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2020 - 12:14

Żeby skorzystać z zasiłku opiekuńczego - opieka nad dzieckiem 3 letnim, które do tej pory uczęszczało do przedszkola, w jakim stosunku muszę pozostać z pracodawcą: urlop bezpłatny, wypocznkowy czy inna forma zwolnienia? Jaki minimalny lub maksymalny okres przerwy muszę mieć w pracy i na jakim formularzu oraz do jakiej instytucji wnioskować o zasiłek. Pracuję w wymiarze pełnoetatowym.

Wypełniasz druk ZAS 58 ( do pobrania z ZUS lub z internetu albo od pracodawcy ) i zanosisz go pracodawcy. Idziesz do domu, sprawujesz opiekę nad dzieckiem i za ten czas otrzymujesz wynagrodzenie.



#11 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8823 postów

Napisano 15 marzec 2020 - 18:24

"....za ten czas otrzymujesz wynagrodzenie. " - chyba zasiłek zus :)



#12 Guest_Huan

Guest_Huan
  • Goście

Napisano 18 marzec 2020 - 08:39

Witam! Czy jeżeli pracownik wypełnił mi ciągiem okres 12-25.03.2020 A pracuje od pon do pt to czy mam zmieniać oświadczenie i wprowadzić mu w ewidencji tylko dni robocze?

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2020 - 08:42

Witam! Czy jeżeli pracownik wypełnił mi ciągiem okres 12-25.03.2020 A pracuje od pon do pt to czy mam zmieniać oświadczenie i wprowadzić mu w ewidencji tylko dni robocze?

Nie, wprowadzasz tak jak złożył. To pracownik musiałby rozpisać wniosek tak żeby ominął weekendy.



#14 Firma bez zus

Firma bez zus

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 26 marzec 2020 - 16:20

Oczywiście ja nic nie dostane przez te warunki .... 



#15 Guest_zaciekawiiona

Guest_zaciekawiiona
  • Goście

Napisano 29 marzec 2020 - 13:04

a w rozliczeniu ten zasiłek to jest jako chorobowe CH czy OD - opieka nad dzieckiem?



#16 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 09:48

Jeżeli we wspólnym gospodarstwie mieszka babcia to czy mojemu pracownikowi należy się taki zasiłek ? 



#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 10:04

a w rozliczeniu ten zasiłek to jest jako chorobowe CH czy OD - opieka nad dzieckiem?

Ale w jakim rozliczeniu? O czym Ty mówisz? Skąd mamy wiedzieć na jakim programie płacowym pracujesz i jakie masz skróty poszczególnych nieobecności?



#18 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5551 postów

Napisano 30 marzec 2020 - 10:38

Jeżeli we wspólnym gospodarstwie mieszka babcia to czy mojemu pracownikowi należy się taki zasiłek ? 

 

Jeśli dziecko chodziło do żłobka, przedszkola lub szkoły i pracownik oświadczy, że nie ma innego członka rodziny do opieki to zasiłek należy się



#19 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5551 postów

Napisano 30 marzec 2020 - 10:41

a w rozliczeniu ten zasiłek to jest jako chorobowe CH czy OD - opieka nad dzieckiem?

 

We wszystkich rozliczeniach, tych z ZUS też, zasiłek ten traktowany jest jak opieka nad chorym członkiem rodziny. Na takich samych zasadach jest płacona jak i rejestrowana.

Różni się tylko tym, że nie wchodzi do puli 60 dni w roku



#20 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 10:57

Co z opieką na dziecko do lat 8 po 25.03.2020r? Wypłacamy zasiłki jako firma pracownik złożył kolejne oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem od 27.03.2020 jak rozliczyć gdy nie ma jeszcze nowelizacji ustawy?





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: koronawirus, zasiłek opiekuńczy, z-15

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych