Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP

wróć do serwisu Kadry 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516353 postów

Napisano 27 luty 2020 - 15:20

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi? Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika? Państwowa Inspekcja Pracy wydała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Powrót do artykułu: Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP

#2 Guest_Pracownik

Guest_Pracownik
  • Goście

Napisano 27 luty 2020 - 15:20

A co w sytuacji, kiedy zakład pracy zostanie zamknięty z powodu wystąpienia przypadków koronawirusa? Czy pracodawca wypłaci za ten czas wynagrodzenie?

#3 Guest_Arletta_KADROWA

Guest_Arletta_KADROWA
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 10:57

Ja też chętnie się dowiem co w przypadku zamknięcia zakładu pracy...

#4 Guest_Pracodawca

Guest_Pracodawca
  • Goście

Napisano 17 marzec 2020 - 12:43

No i pozostaje ważna kwestia związana z końcem badań okresowych. Trudno siebie wyobrazić sytuację, w której pracownik teraz będzie biegał z obiegówką po i tak zatłoczonych przychodniach. Pozostanie go odsunąć od wykonywania obowiązków, ale to nie jest jego wina. Powinny być jakieś regulacje ad hoc, ale póki co nie ma ...

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2020 - 12:49

A co w sytuacji, kiedy zakład pracy zostanie zamknięty z powodu wystąpienia przypadków koronawirusa? Czy pracodawca wypłaci za ten czas wynagrodzenie?

Powinien wypłacić tzw. postojowe. Wszystko jednak zależy od tego, czy pracodawca ma na to środki. Jeśli to mały zakład, może go zamknąć ( zawiesić działalność ), a pracowników zwolnić.

#6 Guest_słowiński

Guest_słowiński
  • Goście

Napisano 18 marzec 2020 - 23:21

odwołane są badania okresowe pracowników, co dalej po upływie terminu aktualnych badań.... pracodawcy chcą kierować na bezpłatny urlop....

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 08:13

odwołane są badania okresowe pracowników, co dalej po upływie terminu aktualnych badań.... pracodawcy chcą kierować na bezpłatny urlop....

Nie mogą, bo GIP wydał zalecenia pozwalające na dopuszczenie do pracy bez badań z wystawionym skierowaniem, poza tym niewykonanie badań w tym przypadku nie jest winą pracownika i pracodawca co najwyżej może nie dopuścić do pracy, ale płacić musi. Pracodawca nie może skierować na bezpłatny urlop, co najwyżej postojowe.

#8 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 21 marzec 2020 - 20:47

Czy pracodawca może mnie zwolnić podczas epidemii korona wirusa?

#9 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 22 marzec 2020 - 09:10

Czy pracodawca może kazać mi przychodzić do pracy mimo że zakład jest zamknięty ?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2020 - 13:11

Może, ale nie z powodu koronawirusa. Każdy inny powód oczywiście jest możliwy.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2020 - 13:11

Może, ale nie z powodu koronawirusa. Każdy inny powód oczywiście jest możliwy.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2020 - 13:12

Czy pracodawca może kazać mi przychodzić do pracy mimo że zakład jest zamknięty ?

Trudno odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Zależy jakie masz stanowisko, jaką pracę wykonujesz, zależy to od specyfiki zakładu.

#13 Guest_syla

Guest_syla
  • Goście

Napisano 23 marzec 2020 - 12:16

czy pracodawca w obecnej sytuacji ma prawo wysłać mnie na urlop bezpłatny nadmienię iż pracuje w przedszkolu

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 marzec 2020 - 13:32

czy pracodawca w obecnej sytuacji ma prawo wysłać mnie na urlop bezpłatny nadmienię iż pracuje w przedszkolu

Nie ma takiego prawa.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2020 - 13:24

Zostałam zmuszona do urlopu bezpłatnego ponieważ pracowałam 3 dni na umowie o prace na czas określony gdy ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego. Wiem teraz że to nie zgodne z kodeksem. Co mogę zrobić ? Czego wymagać teraz od pracodawcy ( przedszkole).

#16 Guest_konstama

Guest_konstama
  • Goście

Napisano 28 marzec 2020 - 03:54

Witam ciekawi mnie sprawa  co będzie  z  pracownikam ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej tam pracuje  w ch.. ludzi  i jeszcze troszkę.

#17 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 740 postów

Napisano 28 marzec 2020 - 13:46

Jak Cie ciekawi udaj sie do wróżki

#18 Guest_konstama

Guest_konstama
  • Goście

Napisano 28 marzec 2020 - 17:11

Mała rada nie znasz odpowiedzi nie udzielasz się . Chyba że jesteś niedorozwinięty umysłowo wtedy pozostaje w skrajnych przypadkach eutanazja.

#19 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 740 postów

Napisano 28 marzec 2020 - 18:37

Pusty łbie a skąd mamy to wiedzieć - odpowiedź nadal aktualna

#20 Guest_konstama

Guest_konstama
  • Goście

Napisano 28 marzec 2020 - 20:03

Więc jeśli nie wiesz  to się nie udzielaj po ch,, pierniczysz farmazony?
Nie znasz odpowiedzi na pytanie to nie  odpowiadaj czy to takie dla ciebie trudne  szkole też byłeś takim bałwanem? 
PS. Jeśli ja jestem pustym łbem to naprawdę znaczy ze ty jesteś na  100% niedorozwojem umysłowym. Szkoda mi na takich kretynów  cennego czasu  zamykam temat a ty sobie  teraz  poczekaj  sobie ile chcesz juz pokazałeś  żeś  bystry jak imbecyl.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych