Skocz do zawartości

Jak roliczyć nadpłacone wynagrodzenie za pracę

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 24 luty 2020 - 11:47

Witam,

proszę o pomoc. Wypłatę robię 29-30 każdego miesiąca. W ubiegłym miesiącu pracownica w ciąży uzyskała L4 na okres od 29 stycznia do końca lutego.L4 dotarło już po wypłacie. Pracownica ma stale wynagrodzenie w każdym miesiącu. Policzyłem Jej nie wiedząc o l4 wynagrodzenie jakby pracowała cały miesiąc. Nie mam jak potrącić chorobowego z kolejnego wynagrodzenia ponieważ cały luty jest na L4. W jaki sposób dokonać korektę?

#2 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 24 luty 2020 - 15:03

Należy skorygować listę za luty, do wypłaty zmniejszą się składki i kwota netto będzie wyższa. Pracownik nie będzie musiał nic oddawać.

#3 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 24 luty 2020 - 16:39

Pracownik na pewno nic nie będzie musiał zwracać bo to ja policzyłem zbyt wysokie składki na skutek otrzymania l4 po dokonaniu wypłaty (de facto powinien zapłacic niższe więc to ja zwracam a nie on). Listę za luty skorygować nie mogę bo pracownica jest w ciąży i nie wróci już do pracy tj. pójdzie na macierzyński a póżniej wychowawczy.Nie mogę nic zdziałać z listą za luty bo pracownica jest na L4 cały ten miesiąc a nie mogę chyba pomniejszyc należne Jej wynagrodzenie chorobowe o nadpłacone składki za poprzedni miesiąc.

Policzyłem różnice na składkach między tym co zostało wypłacone a co zapłacone powinno być ale co z tym dalej zrobić?Nie miałem wcześniej takiej sytuacji.

Może ktoś mógłby mnie poprowadzić krok po kroku...Może nota księgowa? Ale jak ogarnąć ile mam zwrócić. Zwracałem składki nadpłacone po przekroczeniu rocznego ograniczenia składek ale taka sytuacja zdarza mi się pierwszy raz.

POMOCY

#4 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 24 luty 2020 - 19:31

Błagam pomóżcie!
Za dwa dni przygotowuję listę płac za luty i nie wiem kompletnie co robić.

#5 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 08:58

Podaję dane pracownicy, sprawdźcie proszę czy dobrze to wyliczam:

wynagrodzenie stałe zasadnicze mc 01/2020 BYŁO - 3500,00

premia 15% - 525,00

razem brutto - 4025,00

pracownik składki emeryt. - 392,84

rent. -  60,38

chorob.  - 98,61

zdr. 9%  - 312,59

zdr. 7,75%  - 307,66

podatek 226,00

29.01 po wypłacie wynagrodzenia wpłynęło L4 kod B wynagrodzenie chorobowe płatne 100% przez zakład pracy - 344,90 zł

Wynagrodzenie zasadnicze za 01/2020 WINNO BYĆ: - 3.150,00 za przepracowany czas

premia 15% - 472,50

wynagrodzenie chorobowe - 344,90

razem brutto - 3967,40

pracownik składki emeryt.  - 353,56

rent.  - 54,34

chorob. - 88,75

zdr. 9% - 312,37

zdr. 7,75% - 268,98

podatek - 226,00

Różnica netto na wynagrodzeniu to 2.20 zł

na składkach społecznych- 55,18

składka zdr. 9% - 0,22

składka zdr.7,75% - 38,68

razem - 94,08

Teraz to co interesuje mnie najbardziej:

do zwrotu pracownikowi jest kwota 94,08? i czy mogę zrobić to notą księgową?

#6 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 11:34

Naprawdę nikt nie pomoże?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 12:26

Musisz zrobić skorygowaną listę plac, bo ma odzwierciedlać faktycznie wypłacone wynagrodzenie. Rozliczasz to co wyszło na -/+ w kolejnej wypłacie, jak nie zrobiłeś tego na bieżąco i korygujesz deklaracje, jeżeli tego też jeszcze nie zrobiłeś.

#8 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 12:34

Listę płac skoryguję tak jak ona powinna wyglądać, zrobię korektę DRA, RCA I RSA ale jak rozliczyć się z pracownikiem?

Czy wystarczy wypłacić Mu kwotę różnicy składek?

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5525 postów

Napisano 25 luty 2020 - 14:12

Po raz kolejny piszę, że list płac nie koryguje się.

Lista płac- zrobiona, wypłacona, składki i podatki naliczone i przekazane i koniec. Wszelkie dopłaty robi się listą dodatkową, a potrącenia robi się w najbliższej liście.

Zwolnienie którego nie ująłeś w styczniu rozliczysz w liście za luty. Czyli w lutym liczysz zwolnienie 29.I - 26.II, za 29 dni bo tyle ma luty, w marcu 27II - 28 III za 31 dni bo tyle ma marzec itd.Nazywa się to "przesunięciem okresu zasiłku chorobowego".

Ps. Wyobraź sobie dużą firmę, gdzie wypłata jest wypłacana zawsze 24-31 dnia miesiąca, za miesiąc obecny, gdzie w okresie od 24 do 31 korzysta ze zwolnienia lekarskiego około 20 osób. To nic bym nie musiała robić tylko kilka korekt do listy płac.

#10 Guest_mich

Guest_mich
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 14:39

"Listę płac skoryguję tak jak ona powinna wyglądać, zrobię korektę DRA, RCA I RSA ale jak rozliczyć się z pracownikiem?

Czy wystarczy wypłacić Mu kwotę różnicy składek? "

Dokładnie tak. Amen

#11 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 14:45

Dzięki Dorota, jest tylko mały problem...mój program płacowy jest ułomny. Próbowałem właśnie zrobić wstępną, próbną listę z Twoimi wskazówkami i jest lipa. Mój program nie rozumie, że miesiąc luty "kończy się" 26.02...Wylicza mi pozostały czas jako czas pracy i nalicza wynagrodzenie z premią...Chyba się rzucę z mostu...

#12 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 20:43

Witam
Ja miałam w styczniu sytuację gdzie po zrobieniu wypłaty (28 -go), wpłynęło na ostatni dzień miesiąca L4 pracownika a robiąc wypłatę policzyłam, że był w pracy. Żeby było "ciekawiej" L4 było na okres do ostatniego dnia umowy o pracę, które upłynęło w lutym.
Zrobiłam korektę wypłaty styczniowej, wpisując 31- go jako wynagrodzenie za czas choroby. Powstała nadpłata wynagrodzenia, którą po uzgodnieniu z pracownikiem, pomniejszyłam wypłacony ekwiwalent za urlop.
Skorygowałam również dokumenty rozliczeniowe w płatniku.
Nie ma sytuacji, której nie da się rozwiązać :) Głowa do góry !

#13 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 21:49

Dzięki Ola za wsparcie.Ja niestety nie mogę potrącić ani z ekwiwalentu ani z chorobowego.Jestem w kropce.Nie wiem jak wybrnąć z tej sytuacji.
Mało tego tak się już zakrecilem ze mam wątpliwości kto komu powinien zwrócić...Nadplacilem wynagrodzenie a więc i składki wiec powinienem zwrócić je pracownikowi ale co z wynagrodzeniem? Bo teraz okazuje się, że nie dość ze pracownica otrzymała wyższe wynagrodzenie w ubiegłym miesiącu to i w tym po oddaniu jej nadplaconych składek znów będzie do przodu...Chyba jestem zmęczony...

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13795 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 luty 2020 - 23:21

To prawda, że zrealizowanych list płac się nie koryguje, ale tu jest sytuacja wyjątkowa.

W liście za luty nie da się potrącić nadpłaconego oskładkowanego wynagrodzenia, bo będzie tylko chorobowe. W Płatniku nie mogą być ujemne składki za te dni ze stycznia.

Moim zdaniem trzeba skorygować listę płac ze stycznia, policzyć jakby było wypłacone to chorobowe, zrobić korekty raportów i DRA. Wyjdzie jakaś różnica do rozliczenia z pracownikiem.

W liście za luty naliczasz chorobowe za cały miesiąc, jeśli takie będzie ZLA i w wypłacie potrącasz czy dodajesz różnicę powstałą z korekty stycznia.   

#15 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 26 luty 2020 - 08:25

I właśnie potrzebuję pomocy z rozliczeniu. Składki są nadpłacone to nie ulega wątpliwości. Ale i wynagrodzenie było wyższe w związku z tym. Jeśli zwrócę pracownicy te składki (i od razu pytanie czy oprócz społecznych również obie zdrowotne?) to zysk pracownika będzie podwójny. W ubiegłym miesiącu otrzymała większe wynagrodzenie a teraz będzie miała jeszcze zwrot składek...Czy nie powinienem odliczyć od tych nadpłaconych składek różnicę na wynagrodzeniach netto?

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5525 postów

Napisano 26 luty 2020 - 09:32

Dzięki Dorota, jest tylko mały problem...mój program płacowy jest ułomny. Próbowałem właśnie zrobić wstępną, próbną listę z Twoimi wskazówkami i jest lipa. Mój program nie rozumie, że miesiąc luty "kończy się" 26.02...Wylicza mi pozostały czas jako czas pracy i nalicza wynagrodzenie z premią...Chyba się rzucę z mostu...

Nie wiem jaki masz program.

Może coś źle wpisujesz, powinno być dobrze. Ujmij 29 dni chorobowego w lutym (29 - 31 stycznia oraz 1 - 26 luty). Może problemem jest data płatności jak wprowadzasz zwolnienie lekarskie w zasiłkach? Przecież jak program będzie widział 29 dni choroby to nie powinien policzyć wynagrodzenia za pracę.

#17 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 26 luty 2020 - 14:38

Dorota nawet jeśli jakimś cudem udałoby mi się zrobić jak piszesz to i tak nie rozwiązuje mi to problemu nadpłaconych składek. Bezpieczniej będzie tym razem zrobić korektę listy płac i wysłanego i opłaconego ZUS. Ja w tym momencie już tylko proszę o wskazówki jak wyliczyć kwotę zwrotu pracownicy nadpłaconych składek. Wiem już, że będą to tylko społeczne i muszą być opodatkowane ale wiem też, że składka zdrowotna jest jakoś inaczej od tego liczona i potrącana ale nie wiem jak. 

A pracuję na UNISOFCIE.

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5525 postów

Napisano 26 luty 2020 - 14:44

Qba przykro mi, nie pomogę.

Cały czas zwolnienia lekarskie dostarczone po wypłacie rozliczam w taki sposób,a jest ich nieraz 10-15 w miesiącu i nie mam z tym problemu, ale może ktoś inny pomoże.

#19 Guest_Qba

Guest_Qba
  • Goście

Napisano 26 luty 2020 - 16:28

DZIĘKUJĘ.

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13795 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 luty 2020 - 21:57

I właśnie potrzebuję pomocy z rozliczeniu. Składki są nadpłacone to nie ulega wątpliwości. Ale i wynagrodzenie było wyższe w związku z tym. Jeśli zwrócę pracownicy te składki (i od razu pytanie czy oprócz społecznych również obie zdrowotne?) to zysk pracownika będzie podwójny. W ubiegłym miesiącu otrzymała większe wynagrodzenie a teraz będzie miała jeszcze zwrot składek...Czy nie powinienem odliczyć od tych nadpłaconych składek różnicę na wynagrodzeniach netto?

Dlaczego z uporem ciągle piszesz o zwrocie składek pracownicy. Jak zrobisz korektę listy płac za styczeń i raportów ZUS będą mniejsze składki społeczne, ale większe zdrowotne. I na rozrachunku z pracownikiem wyjdzie różnica - nadpłacone wynagrodzenie. Tę kwotę potrącisz z wypłaty netto za luty. I w ten sposób rozliczą się prawidłowe składki i podatek od tej wypłaty. Nadpłatę składek społecznych i dopłatę zdrowotnych można potrącić w bieżącym przelewie do ZUS. Zaliczka na pdof pewnie wyjdzie mniejsza, więc też możesz potrącić nadpłatę w kolejnym przelewie, o ile wyjdzie mniejsza.   

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych