Skocz do zawartości

Odpowiedzialnosc za sprawozdanie

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Asystentka ksiegowejjj

Guest_Asystentka ksiegowejjj
  • Goście

Napisano 21 luty 2020 - 00:33

Dzien dobry,
bardzo prosze o rade. Jestem zatrudniona jako asystent ksiegowej w biurze rachunkowym. W rzeczywistosci poza asystowaniem ksieguje jedna firme sama. Teraz szefowa chce zebym zrobila sprawozdanie i sie podpisala elektronicznie. Martwie sie, ze jak okaze sie ze zrobilam jakis blad to bede za to odpowiedzialna. Przeraza mnie ta cala odpowiedzialnosc karno-skarbowa. Poza tym mam watpliwosci czy dokumenty magazynowe ktore klient dostarcza sa ok. Jak wyglada zakres mojej odpowiedzialnosci w tym przypadku? Czy za sprawozdawczosc odpowiada wlascicielka biura czy ja, jako osoba ksiegujaca, chociaz na stanowisku asystenta? Z gory dziekuje za odpowiedz.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19808 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 luty 2020 - 07:59

Nie znam zakresu twojej odpowiedzialności, ani też upoważnień, które otrzymałaś.
Napewno za całokształt ksiąg w pewnym stopniu odpowiada właściciel biura (w zależności od zapisów umowy z klientem) za sprawozdania odpowiada właściciel działalności , której księgi są u was prowadzone.
Jeśli będzie błąd to odpowie klient, ale z pewnością konsekwencje za ten błąd zostaną wyciągnięte w stosunku do tej osoby, która SPORZĄDZAŁA sprawozdanie, czyli ty.
Zawsze ponosi się odpowiedzialność za to, co się robi.
Jeśli ciebie tak, to przeraża, to może nie powinnaś tego robić?

#3 Guest_Asystentka ksiegowejjj

Guest_Asystentka ksiegowejjj
  • Goście

Napisano 21 luty 2020 - 18:08

W umowie nie mam nic na temat sprawozdan. Jak juz wspomnialam jestem zatrudniona jako asystentka ksiegowej i za swoje firmy odpowiada ksiegowa, ja jej pomagam. Ale ta firma ktorej sprawozdanie mam robic oficjalnie do nikogo nie należy a nieoficjalnie ja ją ksieguje no i mam robic to nieszczesne sprawozdanie. Chcialabym sie nauczyc bo nigdy nie robilam sprawozdan ale boje sie. Naczytalam sie ze za zle prowadzenie grozi nawet kara wiezienia... Poza tym ze brak mi troche doswiadczenia, co z pomoca ksiegowej moze nie byc przeszkoda to martwia mnie te trefne zestawienia z magazynu. Czy jesli zaksieguje nieprawidlowy koszt sprzedanych towarow ale na podstawie zestawien otrzymanych od podatnika i podpisanych przez niego to groza mi powazne konsekwencje? Podatnik zobowiazal sie naniesc poprawki ale nie wiem czy mu sie to uda.

#4 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 23 luty 2020 - 01:03

A moze wyjdziemy od tego co jest zle? Uwazam ze cale zycie nie wolno sie bac ale zdobywac doswiadczenie. Co jest takiego zlego w tych KST. A uwierz mi widzialem juz rozne tematy. W pewnenym biurze KST zawieszali na nalez. aby poprawic wynik. A Ty dlaczego masz obawy z tym KST

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych