Skocz do zawartości

samochód jako środek trwały

=srodek trwały =samochó

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 18 luty 2020 - 12:31

Dzien dobry,

Proszę o pomoc jak zaksięgować samochód ciężarowy i osobowy. Samochody kupione od osoby fizycznej w grudniu( na umowie data z grudnia, nie mam na to FV). Jeden samochód osobowy w kwocie 12500 PLN i ciężarowy 13000 PLN. Umowy na zakup tych aut dostałąm dopiero w teraz. Czy musze robić korektę VAT grudnia? Czy moge przyjąć te środki trwale  w styczniu i wykazac w deklaracji Vat 7 w styczniu? czy mogę przyjąć do środków trwałych w grudniu  i zaksięgować zakup w rejestrze VAT w styczniu ( i tak nie ma VATU) ? i od kosztów odliczyć w grudniu czy wtedy od  kosztów w styczniu? dzięki za pomoc.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13815 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2020 - 23:10

Ty jesteś księgową ?

Chyba tak, bo piszesz, że dostałaś umowy na zakup tych samochodów. 

Powiedz co tu ma do rzeczy podatek VAT, skoro masz umowy a nie faktury VAT. 

#3 Guest_Urszula

Guest_Urszula
  • Goście

Napisano 19 luty 2020 - 08:20

Zakup pojazdu na umowę kupna-sprzedaży nie rodzi żadnych konsekwencji na gruncie VAT (nie jest to faktura kosztowa VAT). Dlatego też nie wykazujesz tych zakupów w deklaracji VAT. Jeżeli rozliczasz firmę w systemie wfirma, to umowy te księgujesz analogicznie jak faktury bez podatku VAT i wybierasz zakup pojazdu osobowego / ciężarowego. System automatycznie ujmie zakup tylko na gruncie PIT poprzez odpisy amortyzacyjne. Później wystarczy wprowadzać wydatki związane z samochodem w pełnych wartościach, a system sam dokona ujęcia kosztów zgodnie z obowiązującymi limitami. 

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 09:44

Ty jesteś księgową ?

Chyba tak, bo piszesz, że dostałaś umowy na zakup tych samochodów. 

Powiedz co tu ma do rzeczy podatek VAT, skoro masz umowy a nie faktury VAT. 

może jestem , może nie jestem, po co te komenatrze? skoro nie potrafisz normalnie odpowiedzieć na pytanie bez złośliwości to wypisz się z forum. 

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13815 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 luty 2020 - 20:38

Twój post świadczy o braku elementarnej wiedzy, więc lepiej poświęć czas na zapoznanie się z przepisami. Daruj sobie rady, bo szkoda twojego czasu. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych