Skocz do zawartości

Zdjęcie

Faktury wystawiane do paragonów 2020 – aktualne problemy

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198394 postów

Napisano 18 luty 2020 - 11:26

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje zakaz wystawiania faktury dla przedsiębiorcy do paragonu bez jego NIP. W związku z tym pojawia się wiele problemów. Jednym z nich jest pomyłka w numerze NIP na paragonie czy wystawianie „normalnych” faktur do faktur uproszczonych, jakimi są paragony z NIP do kwoty 450 zł. Na paragonie musi znaleźć się NIP, aby sprzedawca mógł później wystawić kupującemu fakturę z jego NIP. Tylko taka faktura dokumentuje wydatki firmowe.

Powrót do artykułu: Faktury wystawiane do paragonów 2020 – aktualne problemy

#2 Guest_Zenek

Guest_Zenek
  • Goście

Napisano 18 luty 2020 - 11:26

Czy sprzedawca ma obowiązek zapytać klienta czy ten chce paragon czy fakturę? Ostatnio po otrzymaniu paragonu zapytałem o fakturę i zostałem przysłowiowo "spuszczony na drzewo". Wiem, niewiedza o zmianach przepisów nie zwalnia mnie z ich znajomości. Chodzi mi jednak o sam fakt zadawania takiego pytania. Czy jednak to klient musi od razu "krzyczeć", że chce fakturę? Wszak nie wiem dokładnie, w którym momencie osoba sprzedająca ewidencjonuje zakup i naciska "enter".

#3 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 12:44

Co w sytuacji jak klient podał NIP do paragonu w celu wystawienia właściwej faktury a kasjer nie uwzględnił tego i wystawił paragon bez NIP i wystawiono fakturę imienną, z którą klient się nie zgadza. Co w takiej sytuacji?

#4 Guest_Autor

Guest_Autor
  • Goście

Napisano 25 luty 2020 - 11:33

Cytuję: "nabywca może żądać zarówno wystawienia pełnej faktury VAT, jak i wydania paragonu z numerem NIP. To nabywca decyduje, czy chce otrzymać fakturę VAT, czy paragon fiskalny, czy oba te dokumenty łącznie. Sprzedawca nie ma prawa odmówić ich wystawienia, ani wydać innego dokumentu niż żąda..." Jak zażąda obu tych dokumentów to sprzedawca ma podwójną sprzedaż bo wcześniej w artykule przytoczono: "Już NSA w wyroku z 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt I FSK 1321/14) stwierdził, że: (…) faktura VAT i paragon fiskalny to dwa odrębne dokumenty o ściśle i odrębnie określonej treści, służą co do zasady dokumentowaniu obrotu w innych sytuacjach..." Przecież to bełkot.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych