Skocz do zawartości

Okres wpisu na białą listę

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Grzech

Guest_Grzech
  • Goście

Napisano 10 luty 2020 - 14:14

Witam,
mamy problem.
Nowa spółka zoo czeka na VAT i wspis na białą listę. Czas leci, nikogo jeszcze w siedzibie nie było a gotówka jest potrzebna.

Proszę o poradę. Co robić. Mamy chętnych do zapłacenia nam za wykonaną pracę ale nie jesteśmy na białej liście.

Wystawiać fakturę bez VAT?

Jest to pośrednictwo w obrocie OZE.

W firmie jak to zawsze na starcie potrzebne są pieniądze na paliwo etc.

Co robić?

#2 Piccolomini

Piccolomini

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 10 luty 2020 - 17:55

W jaki sposób zgłosiliście spółkę do US? Korzystacie z rachunku rozliczeniowego do prowadzenia działalności gospodarczej? 

#3 Guest_Grzech

Guest_Grzech
  • Goście

Napisano 10 luty 2020 - 19:16

Mamy UPO na NIP-8 i oczywiście wskazany numer rachunku wraz z numerem VAT.

Płynność w przypadku tak długiego wpisu na białą listę na początku istnienia spółki jest naprawdę ciężka bez możliwości przyjmowania płatności.

Stąd pytanie czy można darować sobie VAT w ten pierwszy miesiąc funkcjonowania i mieć środki na podstawowe funkcjonowanie firmy.

#4 Piccolomini

Piccolomini

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 10 luty 2020 - 20:01

Na stronie gov.pl możemy przeczytać, że może to być spowodowane brakiem przesłania rachunku bankowego do STIR przez bank, ale brzmi to jak zrzucanie winy za opóźnienie na inne podmioty i umywanie rąk. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji zapłaty na rachunek spoza białej listy, w terminie do 3 dni po przelewie należy złożyć do US dokument ZAW-NR (https://www.podatki....omienie-zaw-nr/). 

#5 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 14 luty 2020 - 22:02

Ja miałem taką sytuację- wysłałem 20 listopada 2019 Nip-8 spółki z o.o. w którym podałem nr konta który powinien pojawić się na białej liście i w połowie stycznia 2020 dalej konto nie widniało,

odbiorca usług nie chciał dokonać zapłaty bo nie było konta na białej liście,

dzwoniłem do US i otrzymałem informację że ktoś się odezwie najpóźniej następnego dnia ale nikt nie oddzwonił, więc dzwoniłem ponownie i znowu to samo, na trzeci dzień zadzwoniłem i zażądałem adresu mailowego osoby która się zajmuje tą sprawą, 

napisałem w mailu dlaczego to tak strasznie długo trwa z informacją bardzo pilne z dużą ilością wykrzykników, klient odmawia zapłaty a termin podatków już upływa i spółka z tego powodu ma bardzo wielki problem bo nie środków na zapłatę podatków w terminie, w tym samym dniu informację że następnego dnia rachunek bankowy będzie widniał i tak też się stało,

ale wytłumaczenia już nie dostałem - więc na pewno to jest wina urzędu tylko ktoś tam czegoś nie nie zrobił tak jak powinien.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych