Skocz do zawartości

Zdjęcie

Reklamacja obuwia

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672146 postów

Napisano 05 luty 2020 - 14:21

Obuwie można zareklamować na podstawie niezgodności towaru z umową u sprzedawcy lub u producenta. Taka niezgodność może się pojawić np. gdy okaże się, że but jest uszkodzony. Reklamację można złożyć na dwóch podstawach: gwarancji producenta lub rękojmi za wady towar

Powrót do artykułu: Reklamacja obuwia

#2 Guest_Mycha

Guest_Mycha
  • Goście

Napisano 05 luty 2020 - 14:21

Jak nie chcą uznać reklamacji, to warto udać się do rzeczoznawcy i z jego opinią się odwoływać. Miałam "przyjemność" reklamowania kozaków jednej z sieciówek, po dwóch założeniach na nogę rozszedł mi się zamek. Jakaś mądra głowa uznała, że pewnie dlatego, że mam za grubą łydkę, albo noszę grube skarpety, ale przecież jakbym miała grube nogi, to i w sklepie bym się nie dopięła. Ciotka doradziła udanie się do rzeczoznawcy, w necie znalazłam rzeczoznawców Maj, mieli dobre opinie więc uznałam czemu nie. Gorzej już nie będzie. No i powiem szczerze, nie żałuję. Opinia napisana naprawdę fachowo, współpraca na wysokim poziomie i udało się dopiąć swego, także jestem zadowolona z tej decyzji. No i udało się utrzeć nosa nieuczciwym sieciówkom, co jest chyba dodatkową satysfakcją :D

#3 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 07 luty 2020 - 15:14

Rozumiem, że rzeczoznawca nie zrobił tego za darmo? Bo o tym nie wspomniałaś... tylko zareklamowałaś...

Proponuję najpierw skorzystać z DARMOWEJ porady rzecznika Praw Konsumenta, który jest w większych miastach.

#4 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 13 luty 2020 - 19:57

Niezgodność towaru z umową była podstawą prawną złożenia reklamacji do zakupów nabytych DO 24 grudnia 2014 roku - art. 4 – 11 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Obecnie obowiązuje ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku a podstawą prawną do zgłoszenia reklamacji  z tytułu rękojmi lub gwarancji jest wada fizyczna (obuwie).

Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (ustawa o prawach konsumenta)

§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.
§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.
§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

#5 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 13 luty 2020 - 20:01

Niezgodność towaru z umową była podstawą prawną złożenia reklamacji do zakupów nabytych DO 24 grudnia 2014 roku - art. 4 – 11 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Obecnie obowiązuje ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku a podstawą prawną do zgłoszenia reklamacji  z tytułu rękojmi lub gwarancji jest wada fizyczna (obuwie).

Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (ustawa o prawach konsumenta)

§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.
§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.

Edit: Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja

Art. 560 Uprawnienia kupującego w razie wady rzeczy

#6 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 13 luty 2020 - 20:01

Edit: Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja

Art. 560 Uprawnienia kupującego w razie wady rzeczy

#7 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 08 marzec 2020 - 12:07

Może i faktycznie uprawnia, ale chyba wszyscy wiemy, że sieci często i tak odrzucają reklamację niezależenie od tego czy wina jest z powodu wady produktu. Wiem, że brzmi to trochę jak reklama, ale w moim przypadku dodanie opinii rzeczoznawcy pomogło w przekazaniu sklepowi mojego punktu widzenia. Dodam też jak się nazywał ten rzeczoznawca gdyby ktoś był zainteresowany, Rzeczoznawca Maj.

#8 Guest_Sowa

Guest_Sowa
  • Goście

Napisano 30 marzec 2020 - 14:57

Ja nie do końca rozumiem czemu ludzie mają takie problemy z reklamacjami. Ja zawszę dodaję oponę lokalnego rzeczoznawcy do reklamacji i jeszcze mi nigdy nie wróciła negatywna. Rzeczoznawca o którym mówię to Maj.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych