Skocz do zawartości


Zwolnienie pracownika za kradzież


wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 03 luty 2020 - 22:31

Witam, potrzebuję porady.
Pracownica ukradła pieniądze drugiej pracownicy. Ma umowę o pracę na czas określony. Pracodawca chciałby ją zwolnić za takie zachowanie. Jaką podstawę prawną mogę użyć w wypowiedzeniu ze strony pracodawcy?

#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13795 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2020 - 22:37

ty jesteś pracownicą od spraw kadrowych ?



#3 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 03 luty 2020 - 22:46

Tak jestem, od niedawna. Wszędzie są informacje na temat kradzieży mienia pracodawcy. A co do kradzieży pieniędzy koleżanki z pracy - nie jestem pewna. Dlatego proszę o pomoc :)

#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19795 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2020 - 07:55

Kradzież udowodniona? Policja, protokół.....?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 luty 2020 - 08:03

Kradzież udowodniona? Policja, protokół.....?

Znając życie nie ..



#6 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 04 luty 2020 - 08:18

Udowodniona. Mamy nagranie z monitoringu. Policji nie wzywaliśmy jeszcze.

#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19795 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2020 - 09:31

Monitoring to jeszcze nie podstawa do zwolnienia.

#8 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 740 postów

Napisano 04 luty 2020 - 17:24

art. 308 KPC  dopuszcza przeprowadzenie w postępowaniu cywilnym, a także przed sądem pracy, dowodów z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki - w tym mieści sie monitoring wizyjny



#9 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19795 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2020 - 17:48

art. 308 KPC  dopuszcza przeprowadzenie w postępowaniu cywilnym, a także przed sądem pracy, dowodów z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki - w tym mieści sie monitoring wizyjny


Jeszcze nic nie wiadomo

#10 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 740 postów

Napisano 04 luty 2020 - 20:21

Dlaczego?

Monitoring wprowadza sie po to żeby zapewnić ochronę mienia pracodawcy jak i pracowników oraz ich bezpieczeństwo itd.

Brak policji nic nie zmienia , śmiało można zwolnić pracownice na podstawie art 52 KP . w razie odwołania do sadu pracy jest dowód

Sad może nie uznać takiego dowodu tylko wtedy jezeli został zdobyty w sposób nielegalny , nie jest na oryginalnym nośniku , lub ktoś "majstrował "przy nagraniu



#11 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19795 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2020 - 21:09

Tak, masz rację, ale znamy tylko jedną stronę wypowiedzi, nie wiemy co zobaczyli na tym monitoringu, gdyby wszystko było takie jasne, to nie byłoby tutaj tego pytania.

#12 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 04 luty 2020 - 21:29

Na monitoringu widać dokładnie kradzież. Dla mnie było jasne, że możemy ją zwolnić dyscyplinarnie. Uważam, że jako powód mogę podać art. 52
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Ale zostałam poproszona o wyjaśnienie gdzie jest napisane, że obowiązkiem pracowniczym jest nie kraść pieniędzy koleżance? Wszędzie jest napisane, że nie można działac na szkodę pracodawcy. Rzeczywiście pracuje od niedawna i chciałam po prostu się upewnić, czy dobrze myślę.

#13 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13795 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 luty 2020 - 22:11

A gdzie jest napisane, że można coś ukraść koleżance czy koledze, z którymi razem się pracuje ? 



#14 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 04 luty 2020 - 22:34

Nigdzie. Pracodawca zadaje mi takie pytanie i prosi o konkretne uzasadnienie.

#15 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13795 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 luty 2020 - 23:17

no sorry, pracodawca oczekuje, że podasz mu przepis zezwalający na dokonanie kradzieży cudzego mienia ?



#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 luty 2020 - 07:07

Ale zostałam poproszona o wyjaśnienie gdzie jest napisane, że obowiązkiem pracowniczym jest nie kraść pieniędzy koleżance?

 

Art. 100 par. 2 pkt 6 kp.

 

 

no sorry, pracodawca oczekuje, że podasz mu przepis zezwalający na dokonanie kradzieży cudzego mienia ?

Tyle dyskusji z powodu braku znajomości kp i umiejętności wskazania banalnego przepisu?



#17 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 05 luty 2020 - 21:23

Może nie znam całego kodeksu na pamięć, ale akurat w związku z tą sprawą znalazłam chyba wszystko co możliwe. I właśnie ten artykuł jak i obowiązki pracodawcy z tym związane przedstawiłam jako argument. Na początku nie wystarczyło, więc zadałam pytanie tutaj. Chyba od tego jest to forum :) ale już wszystko załatwione. Dziękuję tym którzy chcieli pomóc :)



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych