Skocz do zawartości


VAT a rachunek z Niemiec za paliwo


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2020 - 16:06

Hej, jak mam rozliczyć w Księgach handlowych rachunek z Niemiec za paliwo? Kontrahent jest aktywnym podatkiem VAT w Niemczech

#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13699 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2020 - 20:28

A konkretnie z czym masz problem ?

napisz więcej informacji



#3 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2020 - 21:10

Nie wiem czy mogę odliczyć normalnie w koszty to paliwo w kwocie brutto czy netto czy odliczyć tylko od dochodu

#4 Piccolomini

Piccolomini

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 25 styczeń 2020 - 23:09

Aby zrozumieć ujęcie paliwa w rozliczeniach z tytułu VAT, należy powołać się na definicję, która mówi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (UPTU Art. 2 ust. 6). Pierwsze skojarzenie ujęcia zakupu u czynnego podatnika VAT w Niemczech prowadzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jednak taka transakcja nie spełnia istotnej przesłanki, a mianowicie prawo do rozporządzania jak właściciel nie zostało przekazane w wyniku wysyłki lub transportu na teren innego państwa członkowskiego (Art. 9 ust. 1 ) Zatem należy traktować tę transakcję jako opodatkowaną w całości na terenie Niemiec, podatnik nie musi wykazywać tej transakcji w deklaracji VAT-7. Sensownym krokiem jakim można podjąć w tej sytuacji jest złożenie deklaracji VAT-REF

https://www.podatki....kim-vat-ref.pdf

 

1h. Podatnik, o którym mowa w art. 15, ubiegający się o zwrot podatku od wartości dodanej w odniesieniu do nabytych przez niego towarów i usług lub w odniesieniu do zaimportowanych przez niego towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju, składa wniosek za pomocą środków komunikacji elektronicznej o dokonanie takiego zwrotu za pośrednictwem właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego do właściwego państwa członkowskiego.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych