Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozliczenie najmu - współwłaściciele niespokrewnieni

podatek ryczałt niespokrewnieni wynajem współwłaściciele

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 j_Avi

j_Avi

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 styczeń 2020 - 18:25

Witam serdecznie,

razem z partnerką planujemy zakup mieszkania pod wynajem, mieszkanie kosztuje 200tyś zł, partnerka posiada wkład własny o wysokości 100tyś zł, dodatkowe 100 tyś zł pokryje wspólny kredyt hipoteczny. Z tego wynika że udziały mojej partnerki to 150/200 a moje to 50/200 (kredyt hipoteczny liczymy po połowie). Mieszkanie na razie traktujemy jako lokatę na przyszłość, zamierzamy je wynajmować przez pewien czas. Tutaj pojawia się pytanie, w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem z wynajmu mieszkania które ma dwóch niespokrewnionych współwłaścicieli? Czy rozliczamy się osobno, pobierając korzyści i płacąc podatek od naszych części proporcjonalnie ? Czy ja na przykład mógłbym podpisać z moją partnerką umowę że to wyłącznie ona ponosi korzyści i koszty z najmu ? 

Dodatkowe pytanie dotyczy kredytu, wiem że banku nie interesuje kto z nas ten kredyt będzie spłacał (jesteśmy oboje zobowiązani), jednak czy US może się zainteresować w przypadku gdy by się okazało że ja spłaciłem 80 tyś z tego kredytu a mój udział to tylko 50 tyś w nieruchomości. Przepraszam jeśli nie składnie to opisałem, to trochę skomplikowane. Proszę o poradę. Z góry dziękuje.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2020 - 10:58

Zasadniczo taki udział jaki macie w mieszkaniu  jaki zostanie zapisany w umowie kupna. Generalnie Wasz wkład powinien odzwierciedlać udziały w mieszkaniu, potem również koszty i pożytki i formalnie tak powinniście się rozliczać z US.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatek, ryczałt, niespokrewnieni, wynajem, współwłaściciele

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych