Skocz do zawartości

Umowa o dzieło z osobą współpracującą a urlop wychowawczy

urlop wychowaczy osoba współpracująca umowa o dzieło

wróć do serwisu Moja Firma 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 10:35

Dzień dobry,
moja żona prowadziła działalność gospodarczą, następnie urodziła dzieci i obecnie jest na urlopie wychowawczym (w zasadzie to sprawuje "osobistą opiekę nad dzieckiem"). Chciałbym aby wykonywała niektóre czynności dla mojej firmy (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą) w ramach umowy o dzieło. Rozumiem, że w związku z tym, że byłaby osobą współpracująca to musiałbym opłacić składki ZUS. Ale czy możliwe byłoby żeby żona wykonała powiedzmy umowę o dzieło w ciągu 2 miesięcy, składki ZUS by zostały opłacone w ramach mojej działalności, a następnie była by przerwa tzn. przez jakiś okres już nie wykonywałaby żadnych umów o dzieło (czytaj składki ZUS ponownie opłacałoby Państwo za żonę). Reasumują czy w podanym przypadku nie straciła by praw do tzw. "urlopu wychowawczego"?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 11:15

Pytanie czy dzieło byłoby faktycznie dziełem i nie narobisz sobie większego bajzlu. Z definicji i w skrócie czynności to usługa, a ZUS na tym punkcie mocno czuły jest.

#3 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 17:14

Według mnie byłoby to dzieło, ponieważ była by to praca na końcu której musi powstać opracowanie (powiedzmy kilkunasto stronnicowy zeszyt plus rysunki). Ja kiedyś jak nie miałem działalności wykonywałem ten rodzaj czynności na umowę o dzieło i nikt się nie przyczepił.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop wychowaczy, osoba współpracująca, umowa o dzieło

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych