Skocz do zawartości

chorobowy

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_laura

Guest_laura
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 08:14

Mam pytanie odnośnie naliczania chorobowego. Jednostka budżetowa do tej pory dodatek stażowy był wliczany do podstawy minimalnego ale nie wchodził do podstawy chorobowego, był płacony z boku. Od 2020 roku dodatek stażowy nie wchodzi do podstawy minimalnego osoba która ma minimalna płace dostarczyła mi zwolnienie w styczniu 2020 wiec okres z którego biorę podstawę do I-XII/2019 jak poprawnie dopełnić podstawę do obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku? Co z dodatkiem stażowym?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5551 postów

Napisano 22 styczeń 2020 - 08:29

Podstawa brutto do chorobowego to 2600.

Jeśli nic nie zmieniło się odnośnie dodatku stażowego i dalej nie wchodzi do podstawy chorobowego to płacisz go "obok". Zwróć uwagę na składki od stażowego. Jeśli przypada w trakcie zwolnienia to płacisz lub nie takie składki jak za zwolnienie.

#3 Guest_laura

Guest_laura
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 08:44

Podstawa brutto do chorobowego to 2600.

Jeśli nic nie zmieniło się odnośnie dodatku stażowego i dalej nie wchodzi do podstawy chorobowego to płacisz go "obok". Zwróć uwagę na składki od stażowego. Jeśli przypada w trakcie zwolnienia to płacisz lub nie takie składki jak za zwolnienie.

A co jeśli mam macierzyński na przełomie roku i jego podstawa jest niższa od minimalnego w 2020 roku?To tez z automatu powinnam ją zwiększyć? Skoro ktoś ciągle choruje i okres miedzy zwolnieniami nie przekracza 3 miesięcy to podstawa się nie zmienia? W Zusie kto odbierze mówi inaczej już sama zgłupiałam.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20118 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 styczeń 2020 - 09:52

Jeżeli w skład wynagrodzenia pracownika wchodzą składniki nieuwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych (tu: dodatek stażowy), to kwota stanowiąca podstawę wymiaru może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty najniższej podstawy wymiaru, o ile wraz z kwotą tego składnika (premii) wynosi ona co najmniej tyle, ile najniższa podstawa wymiaru (por. ust. 191 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). W związku z tym należy ustalić - dla porównania - "hipotetyczną" podstawę wymiaru świadczenia z uwzględnieniem dodatku. Jeżeli tak ustalona kwota będzie co najmniej równa najniższej podstawie wymiaru, to wysokość świadczeń chorobowych zostanie obliczona od kwoty stanowiącej faktyczną podstawę wymiaru.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych