Skocz do zawartości


obniżenie wymiaru czasu pracy


wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2020 - 10:43

Mój syn skończy w lutym 2020 roku – 5 lat. Uczęszcza do publicznego przedszkola. Ja poszłam do pracy w lipcu 2017 roku na pełen etat (to była moja nowa praca). Rok czasu byłam na urlopie macierzyńskim/ rodzicielskim. Nie korzystałam (ani ja, ani mąż) z urlopu wychowawczego).
Czy przysługuje mi prawo do ubiegania się o obniżony wymiar czasu pracy do ukończenia 6 roku życia dziecka?



#2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 18:17

 

Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

§ 2. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

 

art. 186.7. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

 

§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy