Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ryczałt od najmu na mikrorachunek podatkowy – wyjaśnienia MF

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198554 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 06:46

Przy opodatkowaniu przychodów z najmu prywatnego ryczałtem ewidencjonowanym opodatkowanym stawką podatku w wysokości 8,5%, począwszy od stycznia 2020 roku, wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy (IRP), tzw. mikrorachunek podatkowy.

Powrót do artykułu: Ryczałt od najmu na mikrorachunek podatkowy – wyjaśnienia MF

#2 Guest_Jack

Guest_Jack
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 06:46

Ludzie, to się zastanówcie raz piszecie, że PCC czy mandaty na mikro rachunek a raz, że na rachunek ogólny. Czy w tym kraju najbardziej banalne rzeczy można śpie...ć?

#3 Guest_To nie są żarty

Guest_To nie są żarty
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 09:51

Walka między MF i Gazetą Wyborczą nadal trwa. (chodzi o numer rachunku do zapłaty mandatów karnych) Gdyby to nie była GW może MF przyznałoby się do własnej głupoty.

#4 Guest_Leo

Guest_Leo
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 14:40

Patrząc na przepis można rzeczywiście stwierdzić, że coś tu jednak nie tak z tymi mandatami, bo z treści obowiązującego od 1 stycznia 2020 r. przepisu art. 61b par. 1 ordynacji podatkowej wynika, że na mikrorachunek podatkowy mają być wpłacane również niepodatkowe należności budżetowe, do których zalicz się zapłatę za mandat... MF chyba powinno na nowo przygotować przepisy w tym zakresie

#5 Guest_D60

Guest_D60
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2020 - 11:00

Firmy księgowe nie chcą rozliczać PIT28 bo same tego nie łapią. Miało być rozliczenie elektroniczne a nie ma. Termin wpłaty za grudzień do 20 stycznia czy przy rozliczeniu rocznym. Każdy inaczej interpretuje

#6 Guest_PP

Guest_PP
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2020 - 17:19

szkoda tylko, że MF nie wyjaśniło na który mikrorachunek - ten wygenerowany dla NIP czy ten wygenerowany dla PESEL....

#7 Guest_aszak

Guest_aszak
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2020 - 08:34

właśnie dzwonię na infolinię podatkową z pytaniem na jaki rachunek wpłacić najem do PIT-28, bo mam mikrorachunek po NIP i po PESEL,

byłem 65 w kolejce i mnie wywaliło dwa razy, dzwonię trzeci raz, jestem 61

#8 Guest_aszak

Guest_aszak
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2020 - 09:15

doczekałem się na infolinii podatkowej -45minut czekania,

Pani powiedziała, że jeżeli mam mikrorachunek po NIP i tam wpłacam podatki od działalności jednoosobowej, to na ten sam mikrorachumek mam opłacić ryczałt za prywatny najem do PIT-28 (mimo że najem jest prywatny tj. nie dotyczy działalności i rozliczam i płacę najem za żonę),

za 2019 rok termin złożenia PIT-28 i zapłaty ostatniej raty za najem za 2019 jest przesunięty praktycznie do 2.03.2020, normalny termin był do 31.01.

mam nadzieję, że komuś to pomoże:)   

aszak

#9 Guest_aszak

Guest_aszak
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2020 - 09:17

acha,

doczekałem się na infolinii podatkowej -45minut czekania,

Pani powiedziała, że jeżeli mam mikrorachunek po NIP i tam wpłacam podatki od działalności jednoosobowej, to na ten sam mikrorachumek mam opłacić ryczałt za prywatny najem do PIT-28 (mimo że najem jest prywatny tj. nie dotyczy działalności i rozliczam i płacę najem za żonę),

za 2019 rok termin złożenia PIT-28 i zapłaty ostatniej raty za najem za 2019 jest przesunięty praktycznie do 2.03.2020, normalny termin był do 31.01.

mam nadzieję, że komuś to pomoże:)   

aszak

acha, jeszcze jedno: formularz PIT-28 w e-dekaracjach będzie dostępny później, może od 15 lutego dopiero

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 styczeń 2020 - 20:34

Te wszystkie "nowości" są znane już od dawna.

#11 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 22:02

Dziękuje aszak !!! Bardzo pomocne !!!

#12 Guest_AMartin

Guest_AMartin
  • Goście

Napisano 18 luty 2020 - 19:18

A z jakim tytułem zrobić przelew do US jeśli od tego roku przeszedłem z ryczałtu na zasady ogólne? W ryczałcie było to PPE i na koniec roku PIT-28, czy przy zasadach ogólnych również wykonywać przelewy każdego miesiąca jako PPE?

#13 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2020 - 22:40

Przecież sam napisałeś, że PPE to ryczałt. Podatek wg skali można oznaczyć jak PIT-5 .

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 18:33

Holi Od kilku lat rozliczam się ryczałtem PIT-28. W okienku pani powiedziała że mam się rozliczać na PPE Nie wiem jak to się robi ??

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 luty 2020 - 20:40

PPE to jest właśnie ryczałt PIT-28.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych