Skocz do zawartości

korekty ZUS wynikiem błędnie złożonych oświadczeń i obowiazkowymi składkami

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 10:33

Zus wyhaczył że za pracownika na zleceniu należy opłacić składki na ubezp. społ. bo z um. o pracę nie osiągnął w 2018 r 2100 brutto. Pracownik złożył oświadczenie , że osiągnął dlatego policzona została tylko skł zdrowotna i podatek. Przeliczyłam że do ZUS musimy dopłacic  1200 ale  jest nadpłacony podatek o 88 zł.  Moje pyt dotyczy czy w tej sytuacji obowiązkowo musze sporzadzić korekty PIT-11 i PIT-4R za 2018 czy zostawić ?? poradźcie . Dodam że obecnie ta osoba nie pracuje na zleceniu w tej jednostce i że płatnik nie zatrudnia obecnie nikogo

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 13:46

Wydaje mi się, że korekty ZUS robisz do miesięcy, których to dotyczy. Ja robię korekty list, wskazując miesiąc rozliczenia z ZUS, jako miesiąc, którego dotyczy korekta, natomiast jako datę wypłaty, wskazuję bieżącą datę. Jak to fizycznie wyglądać, to zależy od programu, który używasz do naliczania wynagrodzeń.

Jeśli chodzi o zaliczkę na podatek, to powstanie nadpłata po stronie pracownika, korektę robisz w miesiącu bieżącym. Nie robisz do tego korekty PIT 11 i PIT4R. Wystawiasz pracownikowi informację o nadpłacie podatku o on się może ubiegać o zwrot tego podatku w Urzędzie Skarbowym. Nie korygujesz dokumentów, ma on charakter kasowy. Polecam jednak jeszcze kontakt z US.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy