Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek dochodowy, PIT-2, etat oraz działalność

PIT-2 podatek dochodowy jednoosobowa dziłalność gosp

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Tyrreus

Tyrreus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 07 styczeń 2020 - 21:46

Dzień dobry,

sytuacja wygląda następująco:

• jestem zatrudniony na umowę o pracę (rozliczenie podatku na zasadach ogólnych)
  • chcę rozpocząć równolegle działalność gospodarczą (rozliczać się chcę podatkiem liniowym).

Z tego co wiem, w związku z rozpoczęciem działalności muszę złożyć wniosek o wycofanie PIT-2 u pracodawcy. Pracodawca przestanie odliczać miesięcznie 1/12 ulgi na podatek dochodowy.

Pytania:

1. Czy w przypadku rozliczania działalności podatkiem liniowym, mimo wszystko muszę wycofać PIT-2 u pracodawcy? W przypadku podatku liniowego nie przysługuje kwota wolna od podatku. Jak to się ma do dg?
  2. Jak wygląda kwestia niepłacenia zaliczki na podatek dochodowy do momentu uzyskania należności 1000 zł? Liczę tylko z działalności czy w sumie z dg i etatu?
  3. Jak wygląda w tym wypadku kwestia rozliczenia rocznego? Rozliczam PIT-36L dla działalności. Czy muszę prosić pracodawcę o PIT-11 i wypełnić inne deklaracje, czy pracodawca rozlicza mnie z tytułu umowy o pracę, natomiast sam rozliczam tylko działalność?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Maciek

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13598 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 styczeń 2020 - 22:00

1. przy podatku liniowym nie musisz wycofać PIT-2 

2. kwota 1.000,- zł dotyczy zaliczki na pdof tylko z działalności gosp.

3. pracodawcy już od kilku lat nie rozliczają pracowników.

PIT-11 pracodawca przekazuje każdemu pracownikowi aby można było się rozliczyć.

Na stronie Min. Fin. będą zrobione zeznania roczne PIT-37 /takie jak dla ciebie z przychodów etatowych/ i jeśli wszystko będzie zgodne to będziesz mógł je zatwierdzić, i to już będzie twoje zeznanie PIT. A nawet jeśli nie zatwierdzisz, to US i tak je przyjmie jako twoje rozliczenie z etatu.  

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PIT-2, podatek dochodowy, jednoosobowa dziłalność gosp

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy