Skocz do zawartości


Urlop wypoczynkowy osoby niepełnosprawnej


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_UczęSię

Guest_UczęSię
 • Goście

Napisano 07 styczeń 2020 - 07:25

Przychodzę z pytaniem.

Otóż, naszemu pracownikowi przyznano orzeczenie o niepełnosprawności w lutym 2017r., natomiast przedstawił nam je dopiero na koniec listopada 2019r.

Pytanie moje brzmi: Czy dodatkowe 10 dni urlopu otrzymuje on już z grudniem 2019 roku czy dopiero w listopadzie 2020 roku?

Chciałabym też dodać, że orzeczenie jest ważne do końca marca br.

Bardzo proszę o podpowiedź.#2 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 07 styczeń 2020 - 08:02

Jeżeli jest to jego pierwsze orzeczenie, to zaliczacie go jako pracownika niepełnosprawnego od dnia przedstawienia orzeczenia i od tego dnia, w związku z tym, że przepracował rok od zaliczenia go umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługują mu uprawnienia do urlopu dodatkowego. Dyskusyjne jest czy powinien otrzymać dodatkowy urlop za 2019 proporcjonalnie do zaliczenia go do grona pracowników niepełnosprawnych czy 10 dni w całości - tu stanowiska są różne. I nie dajcie się wkręcić we wsteczne uprawnienia - jeżeli nie miał wcześniej orzeczenia, to zgodnie z ustawą uprawnienia nabywa z dniem zaliczenia do grona pracowników niepełnosprawnych, czyli z dniem przedstawienia orzeczenia pracodawcy.#3 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 820 postów

Napisano 07 styczeń 2020 - 21:33

Moim zdaniem

 

Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Przez dzień zaliczenia do ww. stopnia niepełnosprawności należy rozumieć dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Uprawnienie do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa w pełnym wymiarze z dołu, czyli nawet 30 grudnia nabywa 10 dni = 10 dni za 2019

 

 

wiecej

https://www.rp.pl/Ka...ech-latach.html

 

https://www.rp.pl/ar...osprawnego.html#4 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 08 styczeń 2020 - 08:42

Moim zdaniem

Przez dzień zaliczenia do ww. stopnia niepełnosprawności należy rozumieć dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

 

 

To nie twoje zdanie, a przepis z ustawy, ale nie tego dotyczy pytanie, chyba że ten pracownik miałby wcześniej orzeczenie, które dałoby możliwość zaliczenia w ciągłości niepełnosprawności od 2017 r.

 

 

A doczytaj jeszcze art. 20c - uprawnienia przysługują od dnia wliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych - stąd dyskusja tocząca się wśród osób specjalizujących się w temacie, czy w takiej sytuacji jak wyżej dodatkowy urlop w wymiarze pełnym czy proporcjonalnym - to nie jest sytuacja, w której badamy prawo do pierwszego urlopu, bo to nabyłby w lutym 2018, gdyby orzeczenie pracodawcy przedstawił, ale do zakresu uprawnień, które nabył dopiero po przedstawieniu orzeczenia.

Art. 20c wyłącza roszczenia do tego, co się działo przed przedstawieniem pierwszego orzeczenia. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku ponownego zaliczenia do stopnia umiarkowanego/znacznego po przerwie - bez przepracowania roku, ale w wymiarze proporcjonalnym do okresu od zaliczenia do końca roku.

 

 #5 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 820 postów

Napisano 08 styczeń 2020 - 18:34

 

ale nie tego dotyczy pytanie, chyba że ten pracownik miałby wcześniej orzeczenie, które dałoby możliwość zaliczenia w ciągłości niepełnosprawności od 2017 r.

 

pracownikowi przyznano orzeczenie o niepełnosprawności w lutym 2017r., natomiast przedstawił nam je dopiero na koniec listopada 2019r.

No przecież ma , został zaliczony do stopnia niepełnosprawności w lutym 2017 r - przez ten cały czas pracował u tego samego pracodawcy

Przedstawił orzeczenie w listopadzie 2019 wiec od tego dnia może korzystać z uprawnień tak jak mówi ustawa w art 20 c nie wcześniej

Podsumowując

Jeżeli przez 2 lata zatrudnienia miał ważne orzeczenie, a nie zgłosił tego faktu pracodawcy, prawo do urlopu dodatkowego nabywa od razu, tj. od dnia przedłożenia orzeczenia pracodawcy . Wypełnił warunek do otrzymania urlopu dodatkowego - przepracował wymagany okres czasu

 

 

Art. 20c wyłącza roszczenia do tego, co się działo przed przedstawieniem pierwszego orzeczenia.

 

Zgadza sie nie mógł korzystać z urlopu dodatkowego  ale po przedstawieniu orzeczenia ( nabywa prawo ) może skorzystać z całego urlopu i jest to jego pierwszy urlop dlatego że do tej pory nie korzystał z niego w ogóle

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych