Skocz do zawartości

Podstawa wymiaru zasiłku po powrocie z urlopu macierzyńskiego

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Leo2020

Guest_Leo2020
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2020 - 23:51

Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu. Otóż żona w 8.2018 urodziła dziecko. Przed urodzeniem dziecka, od 12.2017 przebywała na L4 w związku z ciążą. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego uwzględniała okres przed 3.2017, albowiem od tego czasu nie było przerwy 3 miesięcznej od L4. Obecnie w 10.2019 wróciła do pracy. Wcześniej, do początku sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 8.2019 wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy i w 10.2019 wróciła do pracy. W październiku była kilka dni na L4 na dziecko. W listopadzie, grudniu i styczniu (jak dotychczas) nie była na L4. Stąd moje pytanie: z jakiego okresu będzie brana pod uwagę podstawa wymiaru do zasiłku chorobowego, gdyby udała się na L4 w lutym. Bezsprzecznie będzie 3 miesiące przerwy pomiędzy ostatnim L4 (październik 2019) a kolejnym (luty 2020), w związku z czym podstawa wymiaru będzie ustalana na nowo. Tylko z jakiego okresu? Od daty powrotu do pracy, z pełnych miesięcy, czyli 9.19 (wtedy jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy), 10.19, 11.19, 12.19, 1.20, czy też z jakiegoś innego okresu (jakiego)? Z góry dziękuję za pomoc.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19699 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 styczeń 2020 - 07:28

Podstawa będzie z ostatnich przepracowanych 3 m-y, czyli listopad, grudzień, styczeń

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19699 postów

Napisano 05 styczeń 2020 - 07:29

Żona już wie, że w lutym będzie chora?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2020 - 17:15

😂

#5 agapetos84

agapetos84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 10:30

Dziękuję za odpowiedź, choć ta uwaga o chorobie nie była konieczna ;)

Żona nie wie, że w lutym będzie chora. Problem jest tylko taki, że miała podwyżkę w kwietniu 2017 r. i nie była ona uwzględniona w ogóle w podstawie wymiaru składek. Teraz i ja, i żona możemy pójść na L4 na dziecko (a przeziębienia w okresie zimowym się niestety zdarzają) i stąd też zastanawiam się, czy po prostu jakby zdarzyło się takie przeziębienie, nie przeczekać tego miesiąca i ew. później ona by się wybrała (jeżeli ponownie dziecko by się przeziębiło). De facto bowiem przez okres zasiłku macierzyńskiego itd. otrzymywała świadczenie nieuwzględniające podwyżki:( Nie chciałbym, że podstawa wymiaru składek "ciągnęła się" za nią od nieaktualnego wynagrodzenia, bo przecież ma ona rekompensować utracony dochód, a nie utracony dochód sprzed 3 lat..

Pytanie dodatkowe: czemu z tych trzech miesięcy (11, 12 i 1)? Żona spytała o podstawę u pracodawcy i powiedzieli jej , że od 8.19 do 1.20? Dziwne to dla mnie, skoro w sierpniu była na urlopie wypoczynkowym (a nawet, o czym wcześniej nie pisałem przez pierwsze kilka dni sierpnie jeszcze na rodzicielskim)? Możecie więc pomóc z tym tematem i wyjaśnić, czemu za te 3 miesiące, a nie od sierpnia ? Dzięki

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13699 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 styczeń 2020 - 20:49

Wg mnie podstawa chorobowego przy chorobie w lutym byłaby wyliczona z okresu styczeń 2020 - luty 2019 /czyli z 12-tu miesięcy/ z wyłączeniem miesięcy, w których nie przepracowała co najmniej połowy dni roboczych. Czyli praktycznie byłoby to tylko kilka miesięcy, a nie 12. 

"że miała podwyżkę w kwietniu 2017 r. i nie była ona uwzględniona w ogóle w podstawie wymiaru składek."

Nie w podstawie wymiaru składek, tylko w podstawie zasiłku chorobowego, który dostawała w 2017 i potem w 2018 - a to dlatego, że nie było przerwy trzech miesięcy kalendarzowych pomiędzy zwolnieniami. Takie są przepisy.    

#7 agapetos84

agapetos84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 19 styczeń 2020 - 23:08

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i proszę o jeszcze :)

podsumowując, czy będzie z tych trzech miesięcy (11, 12 i 1) czy też od 8.19 do 1.20? I dlaczego tak?

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19699 postów

Napisano 20 styczeń 2020 - 04:46

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i proszę o jeszcze :)
podsumowując, czy będzie z tych trzech miesięcy (11, 12 i 1) czy też od 8.19 do 1.20? I dlaczego tak?

To może przeczytaj odpowiedzi, które są wyżej, tak że zrozumieniem przeczytaj, później zajrzyj do przepisów, zrób analizę m-cy przepracowanych przez żonę, kiedy było połowę m-ca, a kiedy nie.
Urlop wypoczynkowy jest traktowany na równi z pracą.
Wszystko masz powyżej i skup się na tym.
Zdrowia życzę całej rodzinie :)

#9 agapetos84

agapetos84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 20 styczeń 2020 - 08:00

To może przeczytaj odpowiedzi, które są wyżej, tak że zrozumieniem przeczytaj, później zajrzyj do przepisów, zrób analizę m-cy przepracowanych przez żonę, kiedy było połowę m-ca, a kiedy nie.
Urlop wypoczynkowy jest traktowany na równi z pracą.
Wszystko masz powyżej i skup się na tym.
Zdrowia życzę całej rodzinie :)

No właśnie skupiłem się, przeczytałem i mam wątpliwości.

Pisałem przecież, że od sierpnia żona przebywa na urlopie wypoczynkowym.

Podstawa będzie z ostatnich przepracowanych 3 m-y, czyli listopad, grudzień, styczeń

Stąd też moje wątpliwości. Skoro bowiem z przepracowanych miesięcy, a urlop jest liczony jako przepracowany to czemu miały by to być listopad, grudzień i styczeń (ja tego nie napisałem - cytat powyżej), skoro od sierpnia pracuje (jest na urlopie).

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5469 postów

Napisano 20 styczeń 2020 - 09:22

Przy chorobie w lutym 2020 roku, podstawa: luty 2019 roku - styczeń 2020 roku.

Warunek: w każdym z tych miesięcy musi przepracować co najmniej połowę dni do przepracowania (czyli nie mieć zwolnienia lekarskiego), w innym przypadku odrzuca się te miesiące.

I tak: zaliczamy styczeń, grudzień, listopad, październik (chorowała tylko kilka dni, więc przepracowała połowę miesiąca???), wrzesień i sam musisz sobie odpowiedzieć czy przepracowała połowę sierpnia czy była na rodzicielskim.

Podstawa prawna: rozdział 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych