Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?


wróć do serwisu Moja Firma 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 102869 postów

Napisano 03 styczeń 2020 - 11:26

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Powrót do artykułu: Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

#2 Guest_User

Guest_User
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2020 - 11:26

Kiedy chcesz łatwo i prosto zarządzać całym swoim przedsiębiorstwem, wybierz do firmy oprogramowanie które w prosty sposób Ci na to pozwoli oraz będzie cały czas rozwijane. Sprawdź jakie możliwości może dać Ci Firmao.pl program w chmurze CRM/ERP. Dzięki takiemu oprogramowaniu zaoszczędzisz wiele pracy i czasu. Z kodem UYGDE543 uzyskasz 10% rabatu, a także 14 dni okresu testowego za darmo.

#3 fin-in

fin-in

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 luty 2020 - 10:08

Rzeczywiście sprzedaż przedsiębiorstwa to dość skomplikowana ścieżka sprzedaży firmy. 
 
Przedsiębiorstwo to zespół powiązanych wzajemnie składników majątku materialnego i niematerialnego, którego przeznaczeniem jest realizacja celów biznesowych. Przedsiębiorstwo istnieje w każdej firmie niezależnie od jej formy prawnej. Innymi słowy, przedsiębiorstwo funkcjonuje w spółce z o.o., jak i jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółce cywilnej. 
 
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie zawsze w szybki i jednoznaczny sposób można zidentyfikować co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Bez poprawnej identyfikacji przedmiotu sprzedaży trudno przeprowadzić sprzedaż. 
 
Wynika to przede wszystkim z tego, iż przeciętna jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzi ewidencję księgowa w formie księgi przychodów i rozchodów. KPiR nie pozawala na jednoznaczną identyfikację poszczególnych składników majątku materialnego i niematerialnego czy zobowiązań firmy.
 
Drugi problem wynika z tego, że nie  KPiR nie nie rozdziela majątku i zobowiązań firmy od majątku i zobowiązań właściciela firmy.  
 
Sprzedaż przedsiębiorstwa funkcjonującego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga więc szeregu przygotowań. Więcej na ten temat przeczytasz w Sprzedaż przedsiębiorstwa. VAT, PIT, PCC. Jak przeprowadzić?
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych