Skocz do zawartości

Ekwiwalent za niewykorzystanu urlop - proszę o pilną pomoc

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2019 - 11:03

Pracownik kończy pracę z dniem dzisiejszym, tj 31.12.2019 r. Mam wypłacić ekwiwalent za 5 dni urlopu.

Stała stawka miesięczna 2.850 zł.

W grudniu wypłacona nagroda uznaniowa 2.420 zł.

Jak obliczyć ekwiwalent. Tylko ze stawki miesięcznej?

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3632 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 31 grudzień 2019 - 11:44

Moim zdaniem ze stałego wynagrodzenia.

"Podstawę zarówno wynagrodzenia urlopowego, jak i ekwiwalentu za urlop ustala się zgodnie z § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Wyliczeń należy dokonać "z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy", z wyłączeniami wskazanymi w tym przepisie. W wyroku z 20 lipca 2000 r. (I PKN 17/00, OSNP z 2002/3/77) Sąd Najwyższy orzekł, że tzw. premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Nie mieści się ona także w pojęciu "innych świadczeń ze stosunku pracy", o których mowa w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Także w innych przepisach tego rozporządzenia mowa jest o składnikach wynagrodzenia "przysługujących", a więc stanowiących przedmiot obowiązku pracodawcy i prawa podmiotowego pracownika. Nie jest takim składnikiem wynagrodzenia nagroda czy świadczenie o nazwie premia uznaniowa (jeżeli nie ma ono charakteru roszczeniowego).

PODSTAWA PRAWNA:

#3 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2019 - 12:09

Tak samo sobie zinterpretowałam ten artykuł. Naliczyłam tylko ze stawki miesięcznej. Nagroda była wypłacona jednorazowo. Dziękuje mimo wszystko

#4 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 03 luty 2020 - 12:56

Hej. Pracownik do 7 lutego włącznie jest na chorobowym. Ten dzień jest też dla niego ostatnim dniem w pracy.

Wypłacam mu wynagrodzenie chorobowe za te 7 dni. Mam również zapłacić ekwiwalent za 4 dni niewykorzystanego urlopu.

Mam jednak problem z ustaleniem podstawy.

Płaca zasadnicza w miesiącu uzyskania ekwiwalentu 2.950 zł.

W grudniu była wypłacona jeszcze nagroda uznaniowa, jednorazowa.

Ekwiwalent liczę tylko z podstaw, czy ta nagroda też ma jakieś znaczenie?

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13813 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2020 - 21:45

Powieliłaś temat powyżej opisany, nie czytałaś tego ?

:wub: 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych