Skocz do zawartości

Etat oraz jednoosobowa działalność a podatek dochodowy

podatek dochodowy etat jednoosobowa działalność

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2019 - 11:35

Witam wszystkich,

w chwili obecnej pracuję na etacie jako programista i korzystam z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu z tytułu pracy twórczej. Planuję w najbliższym czasie rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą, pozostając jednocześnie na etacie, żeby zapewnić początkowe finansowanie firmy oraz uniknąć płacenia ZUSu w związku ze zbiegiem tytułów ubezpieczeń.

Działalność będę rozwijać małymi krokami i chcę samodzielnie prowadzić księgowość.

W związku z powyższym w jaki sposób wygląda rozliczenie podatku dochodowego?

• Czy pracodawca może rozliczać podatek z tytułu pracy na etacie, natomiast samodzielnie mogę rozliczać podatek z prowadzonej działalności?
  • Czy muszę zacząć rozliczać podatek dochodowy samodzielnie - zarówno z tytułu pracy na etacie jak i prowadzonej działalności? Czy w związku z tym - pracodawca musi mi dostarczyć jakieś dokumenty?
  • Jak wpływają na rozliczenie podwyższone koszty uzyskania przychodu?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi,

Maciej

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14138 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2019 - 13:48

W zatrudnieniu praktycznie nic się nie zmieni, dalej będą naliczane wszystkie składki i zaliczki na pdof tak jak do tej pory.

Jeśli w zakładzie pracy podpisałeś PIT-2 /w celu stosowania ulgi podatkowej/, to przy działalności opodatkowanej wg skali /KPiR/ należy je wycofać u pracodawcy. Bo ulgę podatkową w pierwszej kolejności stosuje się licząc podatek z dg. 

Samodzielnie będziesz rozliczać tylko swoją dg, a połączenie wszystkich dochodów nastąpi w zeznaniu rocznym PIT-36 /rozliczenie wg skali podatkowej/. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatek dochodowy, etat, jednoosobowa działalność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych