Skocz do zawartości

L4 a koniec umowy i wnioski ZUS

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Amadeusz

Guest_Amadeusz
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2019 - 15:30

Dzień dobry. Nurtuje mnie pewna kwestia, a czytając informacje na stronach ZUS mam coraz więcej wątpliwości. Sytuacja wygląda tak, że 23.12 poszedłem na swoje pierwsze w życiu zwolnienie L4, które trwa do 03.01.2020. Problem w tym, że umowa kończy mi się 31.12 i nie będzie przedłużana.

Lekarz wystawiający zwolnienie (e-ZLA) przesłał je od razu do pracodawcy i do ZUS-u. Jak wyczytałem, 80% podstawy wynagrodzenia do 31.12 wypłaca mi pracodawca, a od przez następne dni do 03.01 ZUS. Dobrze myślę?

Jeśli tak, to czy zatem teraz mam składać jakiś wniosek? Na stronie ZUS jest wszak napisane: "ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Aby ZUS wypłacił Ci zasiłek chorobowy, potrzebny jest wniosek o ten zasiłek. W czasie trwania ubezpieczenia wniosek w Twoim imieniu składa Twój pracodawca (płatnik składek). Jako wniosek o zasiłek traktuje się zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 – jeśli jesteś pracownikiem albo Z-3a – jeśli jesteś ubezpieczonym z innego tytułu, np. zleceniobiorcą".

W trakcie trwania ubezpieczenia, czyli - w moim przypadku - do 31.12?
Skoro z końcem dnia 31 grudnia kończy mi się umowa, to pracownikiem od 1 stycznia już nie będę i stąd moje wątpliwości. Idąc dalej, czy zatem od 01.01 będę osobą nieobejmowaną ubezpieczeniem zdrowotnym? Dotarłem do informacji, że ubezpieczenie wygaśnie po 30 dniach od ustania stosunku pracy.

Druga rzecz, moje zwolnienie niestety będzie musiało być przedłużone. Aby zachować ciągłość, będzie ono od 4 stycznia 2020. Wówczas lekarz gdzie wyśle moje zwolnienie? Chyba już nie do (byłego) pracodawcy?
W przypadku drugiego zwolnienia muszę już złożyć do ZUS-u wniosek ZAS-53? Co z Z-10?

Przepraszam, że trochę nagmatwałem, ale - jak wspomniałem - to mój pierwszy raz. Z góry dziękuję za odpowiedzi

#2 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 09:07

Sama jestem w takiej sytuacji, nie wiem co dalej robić

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych