Skocz do zawartości

16 latek księgowym?

młodociany praca zlecenie rachunkowość

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2019 - 21:55

Witajcie,

temat trochę inny od pozostałych, ale mam nadzieję, że ktoś mi doradzi. Mam 16 lat i od dawna interesuję się ekonomią, podatkami, ubezpieczeniami społecznymi, gospodarką oraz polityką w Polsce. Czy myślicie, że gdybym w wakacje uczestniczył w 120-godzinnym kursie rachunkowości, zdał egzamin końcowy i odbył praktykę u znajomej księgowej to miałbym szansę na jakąś pracę (w wakacje i ferie mógłbym pracować 8h dziennie, a w roku szkolnym mniej- tyle, na ile mi pozwoli szkoła). Czy do każdej pracy w tej dziedzinie potrzebne jest wykształcenie ekonomiczne i czy w ogóle spotyka się młodocianych pracowników w rachunkowości?

Michał

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14142 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 grudzień 2019 - 22:11

Do pracy w księgowości nie jest obowiązkowe wykształcenie ekonomiczne, choć przeważnie takie jest preferowane przez firmy. 

#3 Guest_lojalnajola

Guest_lojalnajola
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2019 - 18:52

Dostałam się do biura rachunkowego na staż z urzędu pracy, tuż po szkole średniej bez żadnego profilu ekonomicznego w wieku 19 lat. Doświadczenie, praktyka ci się przyda, jeśli masz możliwość, podejmij się tych praktyk/kursów. 

#4 Guest_aurelia

Guest_aurelia
  • Goście

Napisano 25 grudzień 2019 - 20:59

/.../ Mam 16 lat /.../ w 120-godzinnym kursie rachunkowości, zdał egzamin końcowy i odbył praktykę u znajomej księgowej /.../

Zawsze warto próbować. Próbuj !!!

Aż z ciekawości weszłam na stronę Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - kurs I stopnia dla osób, które nie miały styczności z rachunkowością, trwa 80-90godzin lekcyjnych i jest rozciągnięty na 4-5miesięcy. Stopień II - ponad 180godzin i 10miesięcy. Dokładnie to samo, a nawet więcej, masz po egzaminach zawodowych w liceum/technikum ekonomicznym lub 2letnim studium dla dorosłych /technik ekonomista specjalność rachunkowość/. Wszystko to samo, prócz certyfikatu nadającego konkretny kod zawodu. Natomiast, można z biegu udać się do Stowarzyszenia i albo podejść do egzaminu kończącego II stopień (koszt bodajże 250-300zł), albo od razu przystąpić do egzaminu wstępnego na III stopień i uczyć się dalej.

Nigdzie nie znalazłam kursu skierowanego do osób niepełnoletnich.

Jedną z kwalifikacji wszędzie jest co najmniej wykształcenie średnie.

Piszesz, że masz znajomą księgową u której mógłbyś praktykować. Zrób to. Niech ona Cię poprowadzi.

Niedługo ferie, a ona będzie zakopana w robocie - nawet takie przynieś, podaj, wepnij, wypnij, sprawdź, ułóż, zawieź, przywieź, daje dużo możliwości ogarnięcia najciemniejszej strony mocy pt.: "porządek musi być", także w urzędach i u kontrahentów/klientów. Poznajesz ludzi, procedury.

Sprawdźcie, czy Wasz oddział Stowarzyszenia ma swoje kluby dla młodzieży, czy na pobliskich uczelniach są wykłady otwarte, czy Twoja szkoła bierze udział w konkursach/olimpiadach/projektach z rachunkowości. Nie bój się angażować w przedsiębiorczość - sporo szkół program z przedsiębiorczości realizuje jak tylko może praktycznie.

Idź na ten 120godz kurs, próbuj i się nie poddawaj!

Nie wiem, czy uda Ci się wejść w zawód przed pełnoletnością, ale... próbuj!

Wszystko jest możliwe : )

#5 AlicjaM

AlicjaM

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 26 grudzień 2019 - 14:17

16-latek może być zatrudniony już o umowę o pracę - więc czemu by nie? Jedyne co, to musisz pamiętać, że pracę będziesz musiał łączyć ze szkołą - obowiązek edukacji wciąż Cię dotyczy ;)

Czysty Zysk - blog o sprzątaniu, organizacji domu i eko poradach.

#6 arek.f

arek.f

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 12:29

Jak najbardziej jest to możliwe. Próbuj jak masz predyspozycje i jesteś gotów na pracę.

#7 agastarczak

agastarczak

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaSerock

Napisano 01 luty 2020 - 09:42

Próbuj. Moja młodsza siostra zaczęła pracę w wieku 17 lat jako stażystka. Nie musisz od razu być księgowym Googla :-)

Księgowa w Taxi Serock

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: młodociany, praca, zlecenie, rachunkowość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych