Skocz do zawartości

Przedłużanie umowy w trakcie ciąży

ciąża

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2019 - 10:16

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące przedłużania umowy w trakcie ciąży. Pracownica zatrudniona na umowę próbną na 3 miesiące. Po miesiącu przynosi L4 z powodu ciąży. Wiem, że jeśli na koniec umowy będzie powyżej 12 tyg ciąży umowa się automatycznie przedłuża do porodu. Prosiłem ją o dostarczenie zaświadczenia od lekarza o długości trwania ciąży w celu ewentualnego przedłużenia umowy. Pracownica stwierdziła, że lekarz jej takiego zaświadczenia nie chciał wystawić i ona nie będzie mi nic przynosiła, a umowa i tak się przedłuży bo będzie powyżej 12 tyg. Czy jako pracodawca powinienem takie zaświadczenie otrzymać? Na jakiej podstawie ma zostać przedłużona umowa i kto to ma weryfikować?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5541 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 10:41

Oczywiście, że ty jako pracodawca musisz otrzymać takie zaświadczenie dotyczące długości ciąży, które będzie (lub nie) podstawą do ewentualnego przedłużenia umowy do dnia porodu. Przecież nie jesteś ginekologiem, żeby to samemu stwierdzić. Pracownica łaski nie robi żeby je dostarczyć.

Pisz pismo do pracownicy: w nawiązaniu do naszej rozmowy w dniu.... informuję, że do dnia dzisiejszego tj.... nie wpłynęło zaświadczenie o długości ciąży, które jest podstawą do przedłużenia umowy. W razie braku dostarczenia w/w zaświadczenia do dnia..., umowa w dniu .... ulegnie rozwiązaniu.

Polecony za potwierdzeniem odbioru, priorytet.

#3 Guest_kk

Guest_kk
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2019 - 11:08

Umowa nie przedłuży się do dnia porodu, jeśli pracownica nie udowodni, że na dzień rozwiązania umowy jest w 12 tyg lub później. Takim dowodem będzie zaświadczenie o ciąży wystawione przez ginekologa z informacją o tygodniu ciąży. Najlepiej jakby to zaświadczenie było wystawione na ostatni dzień umowy lub kilka dni przed, wtedy nie trzeba by liczyć sobie tygodni (tzn. w którym będzie pracownica na ost. dzień umowy).

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych