Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

[PSA a ZUS], [PSA jako Fundator], w sytuacji gdy 100% akcjonariusz ma opłacany ZUS z innego stosunku pracy

PSA ZUS Fundator Prosta Spółka Akcyjna zasilanie PSA jako Fundator 100% Prosta Spółka Akcyjna

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 czarteck

czarteck

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 grudzień 2019 - 10:00

Witam,

 

prawdopodobnie w przypadku spółek istnieje możliwość powołania prokurenta lub członka zarządu, którego nie obejmuje ustawowy obowiązek opłacania składek do ZUS. Pozwala to zmniejszyć koszty ponoszone przez spółkę. 

 

Jak więc wygląda sytuacja w Prostej Spółce Akcyjnej, której 100% udziałów jest własnością jednej osoby, (planuję aby PSA mogła zająć się działalnością gospodarczą, której dochody po pewnym czasie będą zasilać działalność statutową powiązanej Fundacji).

 

Zarówno w Fundacji, jak i PSA założyciel/fundator posiada 100% udziałów, ale jednocześnie ten sam człowiek świadczy pracę w umowie na czas nieokreślony dla całkiem innej spółki (pracodawcy - Sp. ZOO), która to opłaca już odpowiednie składki za niego. Nie chodzi tu o stosunek B2B pomiędzy PSA a ZOO. PSA nie świadczy usług temu pracodawcy. Tylko ma stanowić dodatkowe źródło przychodów, pozwalające zasilać finansowo działalność Fundacji. Prawdopodobnie chcę potraktować PSA jako Fundatora. Ale nie chce dublować opłacania składek emerytalnych. Jak zapatrują się państwo na realizację takiego konstruktu?

 

Jestem bardzo wdzięczny za Państwa opinie,

pozdrawiam uprzejmie,

M.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PSA, ZUS, Fundator, Prosta, Spółka, Akcyjna, zasilanie, PSA jako Fundator, 100%, Prosta Spółka Akcyjna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych